"Był zwornikiem systemu, który namierzyło CBA". Stanisław Żaryn o Sławomirze Nowaku

2021-01-07, 21:13

"Był zwornikiem systemu, który namierzyło CBA". Stanisław Żaryn o Sławomirze Nowaku

- Punktem wspólnym, zwornikiem całego systemu, który namierzyło CBA, jest Sławomir N. - stwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do przesłuchania Sławomira Nowaka oraz zatrzymania trzech osób podejrzanych m.in. o korupcję i pranie pieniędzy.

W czwartek po południu zakończyło się przesłuchanie b. ministra transportu Sławomira Nowaka, któremu prokurator przedstawił dodatkowe zarzuty korupcyjne. Prokuratura zawnioskowała do sądu o przedłużenie aresztu Nowakowi. - Czynności procesowe z udziałem Sławomira N. zostały zakończone. Usłyszał on dodatkowe zarzuty obejmujące przestępstwa o charakterze korupcyjnym, jednak z uwagi na konieczność przeprowadzenia czynności procesowych pozostałych zatrzymanych osób, prokuratura nie podaje szczegółowych informacji co do treści zarzutów oraz stanowiska podejrzanego - powiedziała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Powiązany Artykuł

Sławomir Nowak 1200 Forum.jpg
Sławomir Nowak usłyszał kolejne zarzuty. Jest wniosek o przedłużenie aresztu

"Śledztwo rozwojowe"

Wiadomo, że zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych stawiane Nowakowi dotyczą przestępstw popełnionych w czasie, gdy był on szefem Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy Ukrawtodor. Zaplanowano także czynności z udziałem pozostałych podejrzanych, zatrzymanych w czwartek rano przez CBA.

Funkcjonariusze na polecenie prokuratury zatrzymali Łukasza Z., byłego prezesa zarządu warszawskiej spółki Europe Partners, w której Sławomir Nowak jest obecnie prezesem i wspólnikiem. Z. był także znany jako doradca Ewy Kopacz i współpracownik Donalda Tuska. 31 lipca 2020 r. Łukasz Z. zapewniał na łamach trójmiejskiej "Wyborczej", że nie jest zamieszany w tzw. aferę Nowaka. Zatrzymano także Pawła G., wiceprezesa małopolskiej spółki MGGP, świadczącej kompleksowe usługi z zakresu inżynierii, architektury i geoinformacji, a z informacji umieszczonej na oficjalnej stronie internetowej wynika, że spółka działała nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. na Ukrainie; Trzecim zatrzymanym jest Grzegorz W., przedsiębiorca prowadzący firmę RONIN, świadczącą usługi w sektorze bezpieczeństwa biznesu dla firm i korporacji. Podejrzani zostali zatrzymani na terenie woj. małopolskiego, podkarpackiego i pomorskiego.

Czytaj także:

Żaryn był pytany w czwartek wieczorem w TVP Info o rolę, jaką mógł odgrywać Nowak w działalności grupy przestępczej, i czy mógł kierować nią jednoosobowa.

- Na pewno możemy powiedzieć, że ten główny wątek, który CBA bada, to wątek wykorzystywania pozycji publicznej, pozycji publicznej na Ukrainie, przez Sławomira N. To wtedy doszło do zawiązania tej grupy przestępczej, którą Sławomir N. kierował, i - jak wskazuje materiał dowodowy - głównie przy okazji kontraktów podpisywanych na Ukrainie dochodziło do czynów o charakterze korupcyjnym - odpowiedział Żaryn. Zaznaczył, że "musimy pamiętać, iż to śledztwo - pomimo tego, że zatrzymania zostały zapoczątkowane latem 2020 roku - wciąż jest śledztwem rozwojowym, w którym pojawiają się nowe osoby, nowi świadkowie, nowe osoby podejrzane".

"Osobny wątek polski"

Powiązany Artykuł

nowak doprowadzenie pap 1200.jpg
Nowe informacje dot. zatrzymanych ws. Nowaka. Jeden z nich pracował w firmie b. szefa CBA

Rzecznik zwrócił też uwagę, że poza wątkiem ukraińskim jest "osobny wątek polski, w którym również CBA zatrzymywało trzy osoby, które, jak pokazuje materiał dowodowy, popełniały przestępstwa korupcyjne już wtedy, kiedy Sławomir N. pracował w Polsce, miał funkcje publiczne przy polskim rządzie, czy wręcz w polskim rządzie".

Po uwadze, że Nowak był ministrem transportu w rządzie Donalda Tuska, Żaryn został zapytany, czy trzej mężczyźni zatrzymani w czwartek są ze sobą powiązani i współpracowali ze sobą, czy też byli wyłącznie powiązani ze Sławomirem Nowakiem. - Na tym etapie nie ma informacji, które mogłyby rozstrzygnąć tę kwestię. Na pewno każda z tych osób musi być przesłuchana, musi być przebadany ich udział w całej aferze, muszą być sprawdzone również ich życiorysy i ich powiązania - powiedział.

Czytaj także:

Jak podkreślił, "na pewno możemy powiedzieć, że tym punktem wspólnym, zwornikiem całego systemu, który namierzyło CBA, jest Sławomir N.". Przekonywał, że Nowak "patronował temu mechanizmowi przestępczemu i go prowadził". - Ta przestępczość, którą on prowadził na Ukrainie, to takie modelowe wykorzystywanie wpływów i pozycji publicznej do tego, żeby wyprowadzać pieniądze do prywatnych kieszeni, żeby żerować na kontraktach, które są zawierane przez państwo, i przy tej okazji prowadzić działalność korupcyjną - powiedział.

Rzecznik przyznał, że "prokuratura czeka na informowanie opinii publicznej o nowych zarzutach dla samego Sławomira N. do czasu, aż wszystkie czynności prokuratorskie zakończą się również z zatrzymanymi osobami, które dopiero do prokuratury trafiają".

"Wyzwanie dla funkcjonariuszy"

- Cała grupa zarzutów powinna najpierw zostać postawiona podejrzanym, a dopiero później zaprezentowana opinii publicznej. Mogę powiedzieć, że te trzy osoby mają usłyszeć zarzuty o charakterze korupcyjnym, zarzuty dotyczące prania pieniędzy, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Co do zarzutów dla samego Sławomira N., musimy się na razie wstrzymać - powiedział.

Powiązany Artykuł

1200_CBA.jpg
Kolejne zatrzymania w śledztwie przeciwko Nowakowi. W rękach CBA syn b. ministra z rządu PO

Pytany, czy prawdą jest, że jeden z zatrzymanych w czwartek - Paweł G. - jest synem byłego ministra skarbu Aleksandra Grada (pisał o tym w czwartek rano portal TVP Info), Żaryn zastrzegł, że chciałby "uniknąć wchodzenia w życiorysy i powiązania zatrzymanych", dodając, że "każda z tych osób to osoba o interesujących powiązaniach".

Pytany, czy wiedza Sławomira Nowaka jest tak cenna, że mógłby być świadkiem koronnym i "pogrążyć wiele osób ze świecznika - również celebrytów politycznych związanych z jego obozem politycznym, czyli z Platformą Obywatelską", rzecznik odparł, że "to bardziej pytanie do prokuratury, jak ona widzi taktykę przesłuchiwania Sławomira N., jego pozycję w tej chwili w tym śledztwie".

Czytaj także:

- Na pewno mogę powiedzieć, że od samego początku to śledztwo było dosyć dużym wyzwaniem dla funkcjonariuszy, którzy do tego materiału dowodowego usiedli, analizowali dowody. Na pewno jest to sprawa, która do dzisiaj ma wiele różnych wątków, które jeszcze trzeba sprawdzać. Na pewno wiemy - z racji pozycji politycznej Sławomira N. i w Polsce, i na Ukrainie - że ta sprawa może sięgać różnego rodzaju wpływowych kręgów, z których mogą się wywodzić kolejne osoby, które trzeba będzie sprawdzić - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Po emisji rozmowy ze Stanisławem Żarynem prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformowała, że Łukasz Z. i Grzegorz W. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanej przez Nowaka, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstw korupcyjnych.

pkr

Polecane

Wróć do strony głównej