X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Egzaminy kwalifikacyjne w ponad 200 zawodach. Sesja zimowa w rygorze sanitarnym

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 07:14
W poniedziałek rozpoczyna się sesja zimowa egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminów zawodowych. W związku z epidemią egzaminy będą przeprowadzane w zaostrzonym reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi CKE, MEiN i GIS.
Egzaminy
Egzaminy Foto: Glow Images/East News

test na koronawirusa pap 1200.jpg
Testy przesiewowe na obecność COVID-19 dla nauczycieli. Znamy datę ich rozpoczęcia

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie i egzamin zawodowy są formą oceny poziomu opanowania przez zdającego wiadomości i umiejętności z zakresu jednej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie. Są przepustką do podjęcia pracy w wybranym zawodzie. Zakres wiedzy i umiejętności dla każdej kwalifikacji został określony w podstawie programowej kształcenia w zawodach.

Egzaminy zawodowe w sesji zimowej odbędą się zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w sierpniu 2020 r.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w Formule 2012 i Formule 2017 potrwa od 11 stycznia do 19 lutego 2021 r. Egzamin zawodowy w Formule 2019 zaplanowany jest od 11 do 24 stycznia 2021 r.

Egzaminy przeprowadzane są dla ponad 400 kwalifikacji w ponad 200 zawodach w sesji zimowej i letniej. Składają się z części pisemnej i części praktycznej.

Teoria i praktyka

Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest poprawna. Część pisemna może być zdawana z wykorzystaniem wydrukowanych papierowych arkuszy egzaminacyjnych lub przy komputerze.‎

Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut. Jest przeprowadzana w formie testu praktycznego polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym, podczas którego do wykonania jest tzw. wyrób, usługa lub dokumentacja. Czas trwania części praktycznej egzaminu zawodowego dla konkretnej kwalifikacji określony jest w informatorze.

Przemysław Czarnek twitter free 1200.jpg
Minister edukacji i nauki: trzeba podnieść prestiż zawodu nauczyciela

Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać: z części pisemnej – co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania, czyli minimum 20 punktów, oraz z części praktycznej – co najmniej 75 proc. punktów możliwych do uzyskania. ‎

Zdający, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, wydane przez komisję okręgową.

Osoba, która ma świadectwa potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie i ma odpowiedni poziom wykształcenia otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Do dyplomu dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne. Dyplomy i suplementy do dyplomów wydają okręgowe komisje egzaminacyjne.

Reżim sanitarny

W związku z sytuacją epidemiczną egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą przeprowadzone – podobnie jak w sesji wiosennej w ubiegłym roku (przeprowadzonej w czerwcu, lipcu i w sierpniu) – w zaostrzonym reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Główny Inspektorat Sanitarny.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znalazły się zapisy dotyczące egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Zgodnie z nimi zdających i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminów nie obejmują podczas egzaminów ograniczenia dotyczące zgromadzeń.

szkoła 1200.jpg
Powrót dzieci do szkół po 17 stycznia? Minister edukacji i nauki wyjaśnia

Po zajęciu miejsca przy stoliku – podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym lub podczas rozwiązywania zadania praktycznego przy stanowisku egzaminacyjnym zdający nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa, pod warunkiem że w trakcie egzaminu odległość między poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m. Obowiązku zakrywania ust i nosa – po spełnieniu wspomnianego warunku – nie mają również członkowie zespołów nadzorujących i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminów. Wszystkie wymienione osoby mogą, jeżeli czują się bezpieczniej, mieć zakryte usta i nos przez cały czas uczestniczenia w egzaminie.

Podróż po kraju

Osoby, których udział w egzaminie (np. zdający, egzaminatorzy) wymaga podróży i noclegu w miejscu przeprowadzania egzaminu, mogą z takiego noclegu skorzystać po uzgodnieniu z okręgową komisją egzaminacyjną. Aby skorzystać z noclegu, konieczne jest okazanie zaświadczenia o uczestniczeniu w egzaminie w styczniu 2021 r., podpisanego przez dyrektora szkoły lub placówki, pracodawcę, dyrektora OKE lub dyrektora CKE.

Zdający, którzy na egzamin wracają z zagranicy, nie są objęci obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny. Osoby, które przyjeżdżające do Polski z zagranicy, aby wziąć udział w egzaminie, są zobowiązane okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej podpisane przez dyrektora szkoły lub placówki zaświadczenie o tym, że uczestniczą w egzaminie.

Wzór zaświadczenia o udziale w egzaminie w styczniu 2021 r. jest na stronie internetowej MEiN. file:///C:/Users/pap/Downloads/Zaswiadczenie_o_udziale_w_egzaminie.pdf

pkur

Zobacz więcej na temat: POLSKA edukacja

Czytaj także

Nauka zdalna negatywnie obija się na zdrowiu uczniów. Rodzice i dzieci pokazali, co o tym sądzą

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:00
Z wyników badania przeprowadzonego przez pracownię badawczą Social Changes na zlecenie RPD, w grupie starszej młodzieży w wieku 15-18 lat i ich rodziców, wynika, że zdalna nauka negatywnie odbija się na zdrowiu, zwłaszcza psychicznym. 49 proc. uczniów i 54 proc. rodziców negatywnie ocenia wpływ nauczania zdalnego na zdrowie fizyczne młodzieży. Wpływ na psychikę jest oceniany niemal identycznie – negatywnie wypowiada się o tym 53 proc. rodziców i 50 proc. uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testy przesiewowe na obecność COVID-19 dla nauczycieli. Znamy datę ich rozpoczęcia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 22:52
W najbliższy poniedziałek 11 stycznia rozpoczną się ogólnopolskie testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas od 1 do 3 szkół podstawowych. Testy będą wykonane przed ewentualnym powrotem do szkół po feriach. W przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić czy uczniowie wrócą do stacjonarnej nauki po 17 stycznia. Do testów zgłosiło się 165 tysięcy nauczycieli i pracowników szkół.
rozwiń zwiń