X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Blokada Donalda Trumpa w sieci. Publicysta: wolność słowa nie może być "widzimisię" monopolistów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:32
- Jeżeli medium jest prywatne, ale ma taki zasięg i odpowiedzialność społeczną jak Facebook czy Twitter i jednocześnie czerpie zyski nieopodatkowane albo opodatkowane w symboliczny sposób z działalności komercyjnej w państwach, w których funkcjonuje, to ponosi też odpowiedzialność za wolność słowa - powiedział Marcin Makowski z "Do Rzeczy". Odniósł się tym samym to blokowania prezydenta USA w mediach społecznościowych.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: shutterstock/Gints Ivuskans

Po wydarzeniach w stolicy Stanów Zjednoczonych największe portale społecznościowe zablokowały konta Donalda Trumpa. Takie działanie największych platform internetowych skrytykował rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. To właśnie na jednym z takich portali - Twitterze, napisał że "decyzja o zablokowaniu Trumpa była oparta na emocjach i osobistych preferencjach politycznych". Stwierdził, że profil amerykańskiego prezydenta nie został zablokowany za naruszenie zasad medium, ponieważ jemu samemu na portalu grożono "śmiercią codziennie od wielu lat", a Twitter za to nikogo nie zbanował.

pap trump twitter 1200.jpg
Twitter zamknął konto Trumpa. Komisarz UE za prawnym ustaleniem odpowiedzialności mediów społecznościowych

Wolność słowa

Gość audycji "Świata pogląd" odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do głosów, które bronią decyzji właścicieli mediów społecznościowych, argumentując przy tym, że są to koncerny prywatne. - Jest to pogląd w stylu: możemy robić wszystko, co nam się podoba, ponieważ medium jest prywatne, możemy działać według własnych zasad. To atrakcyjna narracja bez względu na to, kto jej używa, bo można uderzyć nim jak mieczem obosiecznym - powiedział Marcin Makowski.

  - Jeżeli medium jest prywatne, ale ma taki zasięg i odpowiedzialność społeczną jak Facebook czy Twitter i jednocześnie czerpie zyski nieopodatkowane albo opodatkowane w symboliczny sposób z działalności komercyjnej w państwach, w których funkcjonuje, to ma też odpowiedzialność za wolność słowa. Żeby ona nie była tylko "widzimisię" monopolisty - dodał.

  "Dosyć niebezpieczny precedens"

  Publicysta uważa, że przez takie działanie właściciele koncernów "wydali wyrok bez możliwości odwołania". Jego zdaniem jest to szczególne, ponieważ ofiarą potentatów padł prezydent Stanów Zjednoczonych. - W przypadku Donalda Trumpa mamy do czynienia z pogwałceniem wolności słowa. Chociaż adwokatem Trumpa nie będę, bo zapracował sobie w pewnej mierze, na ten ostracyzm, który go spotkał, swoimi odpowiedziami podburzającymi tłum, to jednak jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, nie został skazany żadnym prawomocnym wyrokiem, a tymczasem ten wyrok i tę instancję bez możliwości odwołania wziął na siebie Facebook i Twitter. To dosyć niebezpieczny precedens - powiedział gość Polskiego Radia 24.

  Czytaj także:

  - Trzeba być ślepym, żeby nie widzieć, że korporacje technologiczne przez lata hodowały Donalda Trumpa i czerpały miliony dolarów zysku z jego zwolenników, z reklam. Były de facto związane dziwną symbiozą typu syndromu Sztokholmskiego, ale im to nie przeszkadzało - dodał.

  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

  Posłuchaj
  10:33 _PR24_AAC 2021_01_11-16-48-59.mp3 Blokada Donalda Trumpa w sieci. Publicysta: wolność słowa nie może być "widzimisię" monopolistów ("Świata pogląd")

  * * *

  Audycja: "Świata pogląd"
  Prowadzi: Antoni Opaliński
  Gość: Marcin Makowski (publicysta, "Do Rzeczy", Wirtualna Polska)
  Data emisji: 11.01.2021
  Godzina emisji: 16.48

  dz

  Czytaj także

  Twitter zamknął konto Trumpa. Komisarz UE za prawnym ustaleniem odpowiedzialności mediów społecznościowych

  Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 11:05
  Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wezwał do prawnego ustalenia odpowiedzialności mediów społecznościowych za publikacje. Polityk wskazuje, że "szef firmy może »wyłączyć głośnik« prezydenta USA bez żadnej kontroli i przeciwwagi" i przywołuje przykład blokady profili Donalda Trumpa.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Co dalej z Republikanami? Prof. Żyro: możliwy rozłam w partii

  Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:17
  - Toczy się walka o przywództwo wśród Republikanów. To bardzo wyraźnie widać w dyskusji na temat ewentualnego impeachmentu, który i tak nie ma racji bytu, ale zatopi popularność Trumpa, bo w gruncie rzeczy o to chodzi w tych decyzjach. Część Republikanów jest gotowa w tej sprawie współpracować z Demokratami. To ci, którzy są negatywnie nastawieni do obecnego prezydenta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Żyro, amerykanista. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Poseł Lewicy: procedury zawieszania kont w serwisach społecznościowych powinny być jasne i przejrzyste

  Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:01
  - Cyfrowi giganci posiadają ogromną władzę i wpływają na nastroje ludzi. Procedury zawieszania lub zamykania kont w serwisach społecznościowych powinny być jasne i przejrzyste, a także poddawane kontroli - powiedział Marcin Kulasek z Lewicy.
  rozwiń zwiń