Jan Karski bohaterem literackim
Na półki księgarni trafiły dwie francuskie powieści, oparte na losach Jana Karskiego.
2010-10-04, 21:18
Posłuchaj
Jan Karski - legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego ryzykując życie jako pierwszy przekazał światu raport o zagładzie Żydów w Polsce. W tym roku mija 10. lat od śmierci Jana Karskiego.
Postać legendarnego emisariusza zafascynowała Yannicka Haenela, który napisał książkę "Jan Karski". Autor powieści tłumaczy, że dla niego Karski to bohater ponadczasowy i ponadnarodowy. Dla mnie - tłumaczył autor - Jan Karski, nie jest bohaterem polskim, jest bohaterem uniwersalnym ponieważ to on niósł to niesłychane przesłanie światu i właściwie nie był wysłuchany. To co mnie interesuje najbardziej to to, że niósł podwójne przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego i całego ruchu oporu, który istniał tu w Polsce a z drugiej przesłanie Żydów z getta.
Książka Yannicka Haenela składa się z 3. rozdziałów. Pierwszy to wywiad z Janek Karskim ,drugi to streszczenie książki Karskiego zaś trzeci, to fikcja literacka zainspirowana faktami z życia polskiego emisariusza.
Yannick Haenel wyjaśnia, że jego ideą było przybliżenie czytelnikom postaci tego niezwykłego człowieka. Chciałem ożywić pamięć o Janie Karskim ponieważ we Francji jest prawie w ogóle nie znana. A druga rzecz jaka chciałem zrobić to w sposób jak najbardziej intymny, chciałem odtworzyć 35 lat życia Jana Karskiego, który, żył w całkowitym milczeniu i nie mówił nic na temat, który był tak ważną częścią jego życia.
Drugą książką opartą na wydarzeniach z życia Jana Karskiego jest powieść Bruno Tessarecha "Strażnicy". Autor książki wyjaśnia, że nie jest to książka typowo historyczna lecz jest powieść - rodzaj fresku. Chciałem pokazać, wyjaśnia autor, że Karski i wielu innych to strażnicy informacji, których niestety nie byli w stanie przekazać światu. Chciałem aby zarówno czytelnik polski jak i czytelnicy z innych krajów mogli wcielić się w postaci, które są bohaterami mojej książki aby mogli poznać te wydarzenia od wewnątrz, mogli przeżyć to tak jak oni.
REKLAMA
Jan Karski w lipcu 1943 roku został przyjęty przez Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. Apelował wtedy o ratunek dla Żydów do przedstawicieli najwyższych władz alianckich - bezskutecznie.
Po wojnie pozostał w Stanach Zjednoczonych gdzie wykładał na uniwersytetach zmarł 13 lipca 2000 roku.
rr
REKLAMA