X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert ds. energetyki: Nord Stream 2 kluczowy przede wszystkim dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 19:00
- Widać determinację Niemiec, by ukończyć Nord Steram 2. Rosjanie też tego chcą, ponieważ w tej chwili sytuacja Rosji na rynku gazowym jest bardzo trudna. Tak naprawdę NS2 były dla tego kraju pewnym ratunkiem przed załamaniem się rentowności eksportu surowców energetycznych, zwłaszcza gazu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Dawid Piekarz, ekspert do spraw energetyki.    
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: Shutterstock.com / Allthings Berlin

Rosja na początku roku zakończyła układanie niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Prace prowadzono mimo amerykańskich sankcji.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"Bardzo wiele zależy od dynamiki polityki polskiej". Antoni Macierewicz o budowie Nord Stream 2

- Za ubiegły rok Gazprom miał o połowę mniejsze przychody, niż jeszcze rok wcześniej. Z jednej strony wzięło się to z epidemii koronawirusa i ogólnego spadku cen surowców energetycznych. Natomiast, jeżeli chodzi o Rosję, próbowała najpierw zdywersyfikować swoje kierunki dostaw. To skończyło się kompletną klapą, to znaczy z jednej strony gazociąg 'Siła Syberii', który miał dostarczać gaz do Chin okazał się zbudowany na złożu, które jest niewystarczające i są permanentne problemy z napełnieniem tego rurociągu. (...) Dla Rosji NS 2 byłby wprost zbawienny - podkreślił Dawid Piekarz.     

Jak zaznaczył ekspert, swój stosunek do tej inwestycji zmienia też UE. - Biorąc pod uwagę, że nawet Bruksela (...) zmniejszyła możliwości szybkiego i bezproblemowego budowania tego rurociągu, tutaj kluczowa absolutnie jest postawa Niemiec - dodał.  

To, co w największym stopniu wstrzymuje budowę to są amerykańskie sankcje. - Amerykanie z jednej strony nie chcą pozwolić na to, by Europa Zachodnia uzależniała się od rosyjskiego gazu. A z drugiej strony Amerykanie są największym eksporterów gazu skroplonego, w związku z tym, w Europie upatrują sobie rynku, żeby taki gaz lokować. Siłą rzeczy mają w tym pewien interes ekonomiczny - ocenił gość audycji.     

- Można zaryzykować tezę, że gdybyśmy mieli do czynienia z drugą kadencją Trumpa szanse na dokończenie Nord Stream 2 radykalnie by malały. Jego determinacja absolutnie dorównywała niemiecko-rosyjskiej, więc tutaj szanse na utrącenie tego projektu, nawet na finalnym etapie byłyby znacznie większe - wskazał ekspert. 

 

Posłuchaj
21:15 _PR24_AAC 2021_01_17-18-06-11.mp3 Dr Dawid Piekarz o budowie Nord Stream 2 ("Temat dnia/Gość PR24")

   

Więcej w nagraniu.

****

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Piotr Wąż

Gość:  dr Dawid Piekarz, ekspert do spraw energetyki

Data emisji: 17.01.2021

Godz. emisji: 18.06

kmp

Czytaj także

Prof. Bogdan Musiał: widzę duże szanse na zablokowanie Nord Stream 2 przez USA

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 17:15
- Amerykanie mają narzędzia i potencjał gospodarczy i możliwość zablokowania Nord Stream 2 - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał. - Widzę duże szanse, że Stanom Zjednoczonym uda się to zablokować - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Stream 2. Zbigniew Kuźmiuk: stosunek amerykańskiego rządu do tej inwestycji pozostanie bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 16:00
- Amerykańskie sankcje z 2019 roku zablokowały realizację Nord Stream 2. Wtedy to szwajcarska firma, która układała te rury wycofała swój statek z rejonu inwestycji. Od tamtej pory, mimo usilnych starań, Rosjanom nie udało się ukończyć tego projektu. Właśnie minęła kolejna data, do której to Rosjanie zapowiadali dokończenie tej budowy - to był 15 stycznia. Jednak żaden statek w rejonie duńskim, gdzie brakuje 160 kilometrów tego gazociągu, nie pojawił się - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.  
rozwiń zwiń