more_horiz
Wiadomości

Dr Jolanta Hajdasz: poglądy koncernów ważniejsze niż demokratycznie wybrana władza

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 13:15
- Cieszę się, że doszło do zdarzenia, które wszystkim otworzyło oczy (…). Skoro można zablokować konta (Donalda Trumpa - przyp. red.) arbitralną decyzją firm prywatnych, wielkich koncernów, to nie ma żadnego problemu, by zablokować konta innych podmiotów czy organizacji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, o blokowaniu kont amerykańskiego prezydenta w serwisach społecznościowych.
Jolanta Hajdasz
Jolanta HajdaszFoto: PAP/Rafał Guz

Należący do Google'a YouTube jest kolejnym z serwisów społecznościowych, który zawiesił konto amerykańskiego prezydenta w następstwie szturmu jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia. Zginęło wówczas pięć osób. Wcześniej zrobiły to m.in. Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat i Twitch.

Twitter free shutt-1200.jpg
"Lewica bała się Trumpa". Jakub Pacan o blokowaniu kont prezydenta USA w mediach

Dr Jolanta Hajdasz zwracała uwagę, że problem cenzury w mediach społecznościowych był znany już od dłuższego czasu, a ostatnie wydarzenia go uwypukliły. - Dziś okazuje się, że nie jest kwestią zbudowanie firmy alternatywnej i mozolne konkurowanie z gigantami, które - jak wierzyliśmy - są oazą wolności słowa w sieci, ale ważny jest także dostęp do serwerów. Wypowiadanie dostępu do serwerów takim serwisom jak Parler pokazuje, że dziś to drukarnia decyduje o tym, co będzie publikowane w gazecie. To ogromnie niebezpieczny mechanizm - podkreśliła.

Gość audycji przywołała w tym kontekście wydarzenia, do których doszło w 2018 r. podczas referendum aborcyjnego w Irlandii. - Okazało się wtedy, że Facebook arbitralnie wyłączył materiały obrońców życia, co przyznał rok później właściciel firmy. Obrońcy życia przegrali to referendum, sami nie zdając sobie sprawy z tego, w jak nierównej walce biorą udział - przypomniała.

- Tak można wpływać na wybory polityczne, w ten sposób wygrywać wszelkie dyskusje dziejące się w państwach demokratycznych, zanim będą się toczyły. Można powiedzieć, że to, jakie ma poglądy właściciel koncernu medialnego, będzie o wiele ważniejsze, niż jakakolwiek demokratycznie wybrana władza, na co nikt nie powinien się zgadzać - stwierdziła dr Jolanta Hajdasz.

Posłuchaj

19:58 _PR24_AAC 2021_01_18-11-08-08.mp3 18.01.2021 dr Jolanta Hajdasz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

   Więcej w nagraniu.

   * * *

   Audycja: Temat dnia / Gość PR24

   Prowadzący: Ryszard Gromadzki

   Gość: dr Jolanta Hajdasz 

   Data emisji: 18.01.2021

   Godzina emisji: 11:09

   PR24/ka

   Zobacz także

   Zobacz także