X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Jolanta Hajdasz: poglądy koncernów ważniejsze niż demokratycznie wybrana władza

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 13:15
- Cieszę się, że doszło do zdarzenia, które wszystkim otworzyło oczy (…). Skoro można zablokować konta (Donalda Trumpa - przyp. red.) arbitralną decyzją firm prywatnych, wielkich koncernów, to nie ma żadnego problemu, by zablokować konta innych podmiotów czy organizacji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, o blokowaniu kont amerykańskiego prezydenta w serwisach społecznościowych.
Jolanta Hajdasz
Jolanta HajdaszFoto: PAP/Rafał Guz

Należący do Google'a YouTube jest kolejnym z serwisów społecznościowych, który zawiesił konto amerykańskiego prezydenta w następstwie szturmu jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia. Zginęło wówczas pięć osób. Wcześniej zrobiły to m.in. Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat i Twitch.

Twitter free shutt-1200.jpg
"Lewica bała się Trumpa". Jakub Pacan o blokowaniu kont prezydenta USA w mediach

Dr Jolanta Hajdasz zwracała uwagę, że problem cenzury w mediach społecznościowych był znany już od dłuższego czasu, a ostatnie wydarzenia go uwypukliły. - Dziś okazuje się, że nie jest kwestią zbudowanie firmy alternatywnej i mozolne konkurowanie z gigantami, które - jak wierzyliśmy - są oazą wolności słowa w sieci, ale ważny jest także dostęp do serwerów. Wypowiadanie dostępu do serwerów takim serwisom jak Parler pokazuje, że dziś to drukarnia decyduje o tym, co będzie publikowane w gazecie. To ogromnie niebezpieczny mechanizm - podkreśliła.

Gość audycji przywołała w tym kontekście wydarzenia, do których doszło w 2018 r. podczas referendum aborcyjnego w Irlandii. - Okazało się wtedy, że Facebook arbitralnie wyłączył materiały obrońców życia, co przyznał rok później właściciel firmy. Obrońcy życia przegrali to referendum, sami nie zdając sobie sprawy z tego, w jak nierównej walce biorą udział - przypomniała.

- Tak można wpływać na wybory polityczne, w ten sposób wygrywać wszelkie dyskusje dziejące się w państwach demokratycznych, zanim będą się toczyły. Można powiedzieć, że to, jakie ma poglądy właściciel koncernu medialnego, będzie o wiele ważniejsze, niż jakakolwiek demokratycznie wybrana władza, na co nikt nie powinien się zgadzać - stwierdziła dr Jolanta Hajdasz.

Posłuchaj

19:58 _PR24_AAC 2021_01_18-11-08-08.mp3 18.01.2021 dr Jolanta Hajdasz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

   Więcej w nagraniu.

   * * *

   Audycja: Temat dnia / Gość PR24

   Prowadzący: Ryszard Gromadzki

   Gość: dr Jolanta Hajdasz 

   Data emisji: 18.01.2021

   Godzina emisji: 11:09

   PR24/ka

   Czytaj także

   "Państwo oligarchiczne". Jan Pietrzak o blokowaniu kont Trumpa w mediach społecznościowych

   Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:13
   - To zdumiewające, w jakim stopniu w USA funkcjonuje cenzura, jak prezydentowi nie dają się wypowiedzieć, ponieważ właściciel jakiegoś medium mu na to nie pozwala. To coś tragicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Są korporacje, które mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa". Wiceszef MSZ o cenzurze w internecie

   Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 07:49
   - Korporacje i instytucje niecieszące się mandatem demokratycznym mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Nowy totalitaryzm". Tomasz Teluk o mediach społecznościowych

   Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 08:15
   - Szokujące jest, że daliśmy się wtrącić do technologicznego więzienia, gdzie wolność słowa praktycznie nie istnieje, a zachowania uwypuklające wyznawanie tradycyjnych wartości mogą być penalizowane - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Teluk, politolog i filozof.
   rozwiń zwiń