X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gospodarczy plan Bidena. Prawie 2 bln dolarów na wsparcie firm i walkę ze skutkami pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:05
Przed nowym prezydentem USA trudne zadanie – ożywienie gospodarki po pandemii. Temu ma służyć plan na pierwsze 100 dni, budowany wg. starej zasady: "Chcesz pomóc - daj wędkę, nie rybę", czyli daj ludziom i firmom pieniądze, a oni zrobią z nich najlepszy użytek. I tą wędką jest wpompowanie w gospodarkę prawie 2 bln dolarów pomocy na walkę z pandemią. 
Przygotowania do inauguracji prezydenta USA Joe Bidena
Przygotowania do inauguracji prezydenta USA Joe BidenaFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Nowy pakiet pomocowy ma mieć wartość 1,9 biliona dolarów, czyli około 9 proc. amerykańskiego PKB i zakłada z jednej strony olbrzymie wsparcie gotówkowe gospodarstw domowych, danie środków do życia bezrobotnym, ale też wsparcie dla małych firm.

Wsparcie gospodarstw domowych i bezrobotnych

Ponad połowa deklarowanej kwoty to pomoc bezpośrednia dla gospodarstw domowych, na którą składają się przede wszystkim jednorazowe zasiłki w wysokości 2 tys. dolarów.

Jeszcze kilka tygodni temu Kongres uchwalił przy akceptacji Republikanów podobne zapisy o wypłacie 600 dolarów, teraz – licząc łącznie – zwiększy się ona do 2000 dolarów.

Do tego  dochodzi wsparcie dla bezrobotnych, które wzrośnie z 300 do 400 dolarów miesięcznie i zostanie przedłużone do września. Zwiększone mają zostać podatkowe ulgi na dzieci.

Joe Biden chce, aby Kongres uchwalił podniesienie federalnej płacy minimalnej do poziomu 15 dolarów za godzinę.

Miliardy dla firm i samorządów oraz szkół, a także szczepienia przeciw COVID-19

Ponad 400 miliardów dolarów zostało przeznaczonych dla samorządów i małych przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w pandemii.

Janet Yellen free 1200.jpg
Wiemy, kto będzie sekretarzem skarbu w gabinecie Joe Bidena. Nominacja oznacza zmianę polityki gospodarczej USA?

Kolejne ponad 400 mld dol. będzie mieć związek z walką z koronawirusem, to pieniądze na poprawę wydolności systemu przeprowadzania testów, czy też na tworzenie ogólnokrajowego systemu dystrybucji szczepionek.

Z kolei 170 mld dolarów mają dostać szkoły na inwestycje potrzebne do tego, aby mogły się szybciej i w bezpieczny sposób otworzyć. Chodzi tu o sfinansowanie zatrudnienia większej liczby nauczycieli, aby dzieci można było podzielić na mniejsze klasy, oraz o modyfikacje elementów architektury budynków szkolnych.

dolary free 1200.jpg
Gospodarka USA a pandemia. Joe Biden proponuje pakiet stymulacyjny wart półtora biliona dolarów

Pożegnalne prezenty Trumpa

Obejmując urząd w środę, prezydent elekt Joe Biden odziedziczy rosnącą giełdę, deficyt budżetowy, słabnącego dolara sprzyjającego eksporterom oraz niepewność gospodarczą i Rezerwę Federalną, która może mieć mniej amunicji, w postaci minimalnych stóp procentowych, do walki z kolejnym kryzysem.

Wzrost akcji i indeksów na giełdzie

Agencja przypomina, że indeks S&P 500 wzrósł o około 68% od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa. Wzrost o 73% od końca marca był wspierany przez potężne bodźce fiskalne i monetarne, a także oczekiwania, że ​​szczepionka na COVID-19 pobudzi ponowne otwarcie gospodarcze. Bardzo niskie rentowności papierów skarbowych - które spadły po tym, jak Fed obniżył stopy procentowe do niemal zera - również zwiększyły atrakcyjność akcji.

Słabszy dolar sprzyjający eksporterom

Biden dziedziczy również dolara, którego wartość obniżyła się o 12% w stosunku do zeszłorocznych rekordów.

Słabszy dolar pomaga eksporterom, zwiększając konkurencyjność amerykańskich produktów za granicą i zwiększa atrakcyjność amerykańskich akcji, czyniąc je bardziej przystępnymi dla zagranicznych nabywców.

biden pap1200.jpg
Gospodarczy plan Bidena. 15 dol. za godzinę pracy, inwestycje w infrastrukturę i czystą energię

Większy dług

Dług publiczny pod rządami Trumpa wzrósł o prawie 40% do prawie 28 bilionów dolarów, napędzany obniżką podatków w 2017 roku i zalewem wydatków, aby przeciwdziałać gospodarczemu uderzeniu pandemii koronawirusa w zeszłym roku.

Niektórzy inwestorzy martwią się, że wyjątkowo mglisty obraz sytuacji fiskalnej w kraju może osłabić atrakcyjność długu rządu USA w perspektywie długoterminowej, co może ostatecznie zagrozić atrakcyjności dolara jako waluty rezerwowej.

donald trump free shutter 1200.jpg
"Otwarcie gospodarki USA może wygasić obecne protesty". Amerykanista o Donaldzie Trumpie

W lipcu agencja Fitch Ratings zmieniła perspektywę ratingu AAA Stanów Zjednoczonych na negatywną ze stabilnej, powołując się na ich zmniejszającą się siłę kredytową.

Pod rządami Bidena prawdopodobnie nadal będzie rosnąć dług publiczny USA. Janet Yellen, jego kandydatka na sekretarza skarbu, wezwała we wtorek prawodawców do "odważnego działania" w sprawie kolejnego pakietu pomocy na wypadek koronawirusa, dodając, że korzyści przewyższają koszty wyższego zadłużenia.

PR24/Reuter, jk

Czytaj także

Janet Yellen nowym ministrem finansów w gabinecie Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 10:00
Senat USA zatwierdził w poniedziałek na stanowisko ministra finansów Janet Yellen. To pierwsza kobieta na tym stanowisku. Przed byłą szefową Fed (Rezerwa Federalna) stoi zadanie wyciągnięcia amerykańskiej gospodarki z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goldman Sachs: wygrana Bidena zwiększa szansę na kolejny pakiet stymulacyjny i wzrost gospodarczy w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:11
Przewaga Demokratów w amerykańskim senacie zwiększa prawdopodobieństwo wdrożenia kolejnego pakietu stymulacyjnego, co oznaczałoby wzrost PKB w 2021 roku o 6,4 proc. względem wcześniejszej prognozy na poziomie 5,9 proc. - oceniają analitycy Goldman Sachs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka USA a pandemia. Joe Biden proponuje pakiet stymulacyjny wart półtora biliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 16:11
Prezydent elekt Joe Biden przygotował propozycję pakietu stymulacyjnego wartego półtora biliona dolarów, który z jednej strony ma na celu ożywienie gospodarki podczas pandemii koronawirusa, z drugiej – jak pisze Reuters – ma pomóc mniej zamożnym obywatelom.
rozwiń zwiń