Nie będzie liberalizacji aborcji we Francji. Senat odrzucił projekt ustawy
Francuski senat odrzucił projekt ustawy przewidujący legalizację aborcji do 14 tygodnia i likwidację klauzuli sumienia. Większość senatorów uznała, że aktualne prawo do przerywania ciąży nie powinno być zmieniane. Projekt trafi teraz do Zgromadzenia Narodowego.
2021-01-20, 20:26
Wyższa izba francuskiego parlamentu, w której większość głosów posiada centroprawicowa partia "Republikanie" sprzeciwiła się wszystkim artykułom zawartym w nowej ustawie o aborcji.
Powiązany Artykuł
Demonstracja pro-life w Paryżu przeciwko aborcji i ustawie bioetycznej
- W 14 tygodniu, płód mierzy ponad 10 centymetrów, porusza się i ma czaszkę, jego główne narządy są w większości ukształtowane - tłumaczyła senator Florence Lassarade. - Zabieg ten jest brutalny, zarówno dla lekarza jak i dla pacjentki - przekonywała.
Prawicowi senatorowie skrytykowali także zapis proponujący likwidację klauzuli sumienia, zgodnie z którą lekarz może odmówić dokonania aborcji.
- Pojednanie po 60 latach? Francja zaprosi Algierię do wspólnych obchodów rocznicowych
- Dług publiczny Francji przekracza 100 proc. PKB. Ten rok może być jeszcze gorszy
- Francja: więcej uprawnionych do przyjęcia szczepionki na COVID-19
Kontrowersyjna ustawa
Reformę zaproponowała deputowana Albane Gaillot, należąca do centrolewicowego ugrupowania Ekologia Demokracja Solidarność. Twierdzi ona, że brak szerszego dostępu do aborcji powoduje, że wiele kobiet wyjeżdża za granicę, aby przerwać ciąże. Obecnie we Francji aborcja możliwa jest do 12. tygodnia ciąży.
Od kilku tygodni przeciwko ustawie protestują stowarzyszenia obrońców życia. Przypominają one, że Francja jest jednym z europejskich państw, w których przeprowadzanych jest najwięcej aborcji - ponad 232 tysiące rocznie.- To prawdziwa porażka naszej polityki zdrowotnej. Potrzebne są pilne działania, aby zmniejszyć tę liczbę - wezwał Alexandre Tardy-Joubert, przewodniczący organizacji „Marsz dla życia”.
Posłuchaj
jbt
REKLAMA