Rząd zmienia kolejność szczepień. Szef KPRM: w tym tygodniu publikacja rozporządzenia

- W tym tygodniu opublikujemy znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostanie kwestia osób z pierwszej grupy szczepień na koronawirusa - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

2021-01-21, 09:32

Rząd zmienia kolejność szczepień. Szef KPRM: w tym tygodniu publikacja rozporządzenia
Szef KPRM Michał Dworczyk. Foto: Krystian Maj/KPRM

Jak wynika z zapowiedzianej w środę przez przedstawicieli rządu zmiany kolejności szczepień w etapie pierwszym najpierw będą szczepieni seniorzy powyżej 60 lat, osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. po przeszczepach i chorzy na nowotwory), a także nauczyciele oraz służby mundurowe.

Powiązany Artykuł

Przemysław Czarnek twitter free 1200.jpg
Kiedy powrót kolejnych roczników do nauki stacjonarnej? Szef MEiN wyjaśnia

- Opublikujemy w tym tygodniu znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostaje ta pierwsza grupa - potwierdził Dworczyk w czwartek w TVP1.

Zapewnił jednocześnie, że rząd wsłuchuje się we wszystkie głosy, przede wszystkim ekspertów i lekarzy. - Tutaj rzeczywiście pojawiło się pewne niedopatrzenie. To, że osoby, które są chore onkologiczne czy inne trudne i długotrwała schorzenia nie były uwzględnione na samym szczycie piramidy osób, które oczekują, tak jak my wszyscy, na szczepienie, to rzeczywiście było pewnym niedopatrzeniem i skorygowaliśmy to - przyznał.

- Trzeba wyciągać wnioski i słuchać podpowiedzi jeśli są dobre, tak się stało w tym przypadku - dodał minister.

REKLAMA

Posłuchaj

Michał Dworczyk przyznał, że w tej sprawie doszło do niedopatrzenia (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

Według informacji przekazanych w środę przez przedstawicieli rządu w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw mają je otrzymać seniorzy po 60. roku życia (grupa 1A). Po nich przyjdzie kolej na osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B).

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wyjaśnił w środę na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielką liczbę osób poniżej 60 lat, mającą choroby powodujące, że u nich COVID-19 mógłby przebiegać bardzo ciężko. Wymienił w tej grupie osoby wentylowane mechanicznie w domu (ok. 8 tys.), po przeszczepach, osoby dializowane, a także chore na nowotwory, zwłaszcza takie, jak określił, które są aktywnie leczone.

Po nich szczepienia mają objąć nauczycieli i służby mundurowe (grupa 1C). Wskazano, że są to: funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pozornej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, a także członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz wykonujący działania ratownicze ratownicy górscy i wodni.

REKLAMA

Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP) Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak w przypadku innych produktów leczniczych (opr. Maria Samczuk/PAP)

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej