Sprawa sędziego Józefa Iwulskiego odroczona bezterminowo. Liczne wnioski formalne obrony

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego bezterminowo odroczyła posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu - prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję uzasadniono koniecznością zapoznania się z wnioskami złożonymi przez obronę.

2021-01-21, 13:42

Sprawa sędziego Józefa Iwulskiego odroczona bezterminowo. Liczne wnioski formalne obrony
Józef Iwulski. Foto: PAP/Marcin Obara

Chodzi głównie o wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego sędziego Adama Tomczyńskiego z powodu braku bezstronności.

Powiązany Artykuł

Sąd free shutterstock 1200.jpg
Sprawa sędziego Iwulskiego. Mateusz Kosiński: nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami

- Obrońcy sygnalizowali istnienie wypowiedzi publicznych sędziego Tomczyńskiego dotyczących sędziego Iwulskiego. Sam sędzia Tomczyński wcześniej zdawał sobie z tego sprawę i zwrócił się o to, by wyłączyć go ze składu, ale wtedy składając ten wniosek, nie skonkretyzował materiałów prasowych, gdzie miałyby być te wypowiedzi i z tego względu wniosek został rozpoznany wówczas negatywnie, i sędzia nie został wyłączony - przekazał rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski. Jak dodał "jak będzie teraz - to się okaże".

Dostęp do oryginałów akt

Jak poinformowała z kolei pełnomocnik Iwulskiego mec. Agnieszka Helsztyńska, powodem odroczenia rozprawy jest potrzeba rozpatrzenia licznych wniosków formalnych obrońców.

Czytaj także:

- Wnioskiem, który przeważył o odroczeniu, był wniosek o wyłączenie jednego sędziów członków składu (...) Jest też szereg innych wniosków złożonych. Częściowo zostały rozstrzygnięte, częściowo pozostają w zawieszeniu. Jednym z nich jest prośba obrony o dostęp do oryginałów akt sprawy - poinformowała adwokat.

Zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej

Powiązany Artykuł

EN_00009665_0064-12.jpg
Śledztwa dot. stanu wojennego. IPN skierował blisko 100 aktów oskarżenia

Instytut Pamięci Narodowej zamierza postawić sędziemu Józefowi Iwulskiemu zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, Józef Iwulski jako ówczesny sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego zasiadał w składzie sędziowskim, który w październiku 1982 roku bezprawnie skazał robotnika Leszka W. na trzy lata pozbawienia wolności za wykonanie i rozpowszechnianie ulotek wymierzonych we władze PRL. Przedstawiały one kontury Polski okolone kolczastym drutem.

W maju 1992 roku Sąd Najwyższy uniewinnił Leszka W.

Sprawa precedensowa

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski poinformował, że sprawa jest precedensowa, bo dotyczy czynnego sędziego Sądu Najwyższego.

Pod koniec 2020 roku o możliwość pociągnięcia sędziego Józefa Iwulskiego do odpowiedzialności karnej wnioskowała Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej