X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Protesty po publikacji wyroku TK. Andrzej Potocki: forma protestu odstrasza ludzi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 15:20
- Widać wyraźnie, że te formy protestu czyli wulgaryzm, brzydota, która epatuje wprost ze strajku kobiet odstrasza ludzi. Ponieważ żyjemy w demokracji to większość zdecyduje - powiedział o protestach po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Potocki, publicysta tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Wojciech Reszczyński.
Pomnik Jana Pawła II  w Warszawie podczas Strajku kobiet
Pomnik Jana Pawła II w Warszawie podczas "Strajku kobiet"Foto: PAP/Leszek Szymański

Trwają protesty po publikacji wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, w którym orzekł on o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Podczas protestu demonstranci wtargnęli m.in. do siedziby Trybunału w Warszawie.

strajk kobiet 1200 shutterstock.jpg
Protesty po publikacji wyroku TK. Manasterski: im mniej uczestników tym bardziej muszą być spektakularne

Forma protestu

Zdaniem Andrzeja Potockiego forma protestu prowadzona przez "Strajk kobiet" odstrasza ludzi. Zdaniem publicysty świadczy o tym spadająca frekwencja. - Widać wyraźnie, że te formy protestu czyli wulgaryzm, brzydota, która epatuje wprost ze strajku kobiet odstrasza ludzi. Ponieważ żyjemy w demokracji to większość zdecyduje. Interesuje nas czy ten protest idzie w kierunku eskalacji czy tego, że on zaraz wygaśnie. Jestem zwolennikiem tej drugiej tezy ponieważ jego forma jest potykaniem się o własne sznurowadła - powiedział.

Sławomir Jastrzębowski zaznaczył, że jego zdaniem zmiany w prawie dotyczącym aborcji są niepotrzebne. - Nam wszystkim ta sprawa jest niepotrzebna i jestem zwolennikiem tego zgniłego kompromisu, który był. Uważam, że to była najlepsza rzecz. Gdybym chciał być adwokatem diabła spytałbym dlaczego mimo wszystko obrońcy życia nie bronią tego życia do końca, dlaczego dopuszczają np. do dwóch możliwości usunięcia tego życia - ocenił.

Czytaj także:

Wojciech Reszczyński zauważył, że przy okazji publikacji wyroku widać dwie różne reakcje w społeczeństwie. - Tysiące wolontariuszy zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, przyjęło publikację wyroku TK z wielką radością. Były podejrzenia, że ktoś chce to opóźnić. Okazało się, że chodziło o to żeby sędziowie, którzy złożyli odrębne zdanie aby napisali uzasadnienia i dopiero wtedy można było to opublikować. Wreszcie mamy przepis, który trzyma się zapisów konstytucji - powiedział.

- Druga strona, która walczy z życiem i reprezentuje cywilizację śmierci wystąpiła z równie gwałtowną reakcją i ten tzw. strajk kobiet, bo nie ma to zbyt wiele wspólnego ze strajkiem ani podejrzewam z kobietami, wyszli natychmiast na ulicę. Większość to zmanipulowane osoby. Przeciwko czemu oni protestują? TK w uzasadnieniu wskazał, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające do aborcji. Traci w ten sposób znaczenie ustawy z 1993 roku - dodał publicysta.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
30:55 _PR24_AAC 2021_01_30-14-22-11.mp3 Publicyści o protestach po publikacji wyroku TK ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Sławomir Jastrzębowski, Andrzej Potocki, Wojciech Reszczyński (publicyści)
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 14:22

dz

Czytaj także

"Opóźniali publikację wyroku". Latos o sędziach TK przeciwnych wyrokowi ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 15:05
- Były różnego rodzaju problemy z dostarczeniem i napisaniem uzasadnienia przez niektórych sędziów TK - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, poseł PiS i szef Sejmowej Komisji Zdrowia. Dodał, że "nie dotyczyło to tych, którzy poparli ten wyrok, tylko tych, którzy mieli zdanie odrębne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie Strajku Kobiet wtargnięto na teren TK. Żukowska: to nie powinno się zdarzyć

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:00
- Uważam, że to się nie powinno zdarzyć. Rozumiem i popieram protesty, ale nie wtargnięcia gdziekolwiek siłą - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Żukowska, poseł SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prymat emocji nad rozumem". Dr Tymoteusz Zych o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 08:24
- Rozum jest potrzebny do tego, żeby toczyć jakąkolwiek normalną debatę. Chodzi tak naprawdę o to, żeby możliwość prowadzenia rzeczywistej debaty, zrozumienia pewnych problemów, zrozumienia racji różnych stron toczącego się sporu, przykryć po prostu przez emocje - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris, odnosząc się do agresji i wulgarnych okrzyków na demonstracjach po publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń