X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rekordowe tempo Joe Bidena. Odwracanie decyzji Trumpa i 28 podpisanych rozporządzeń

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 07:00
W trakcie pierwszych dziesięciu dni prezydentury Joe Biden podpisał 28 rozporządzeń wykonawczych, znacznie więcej od swoich poprzedników. Donald Trump w tym okresie podpisał ich siedem, Barack Obama dziewięć, a George W. Bush dwa.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Pierwsze dni Bidena w Białym Domu były skoncentrowane głównie na odwróceniu decyzji Trumpa, szczególnie tych które Demokraci krytykowali najgłośniej. I tak jednym pociągnięciem pióra nowy prezydent m.in. rozpoczął proces powrotu USA do paryskiego porozumienia klimatycznego czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wstrzymał prace nad rurociągiem Keystone XL, czy zniósł zakaz otrzymywania funduszy federalnych przez organizacje międzynarodowe przeprowadzające i promujące aborcje.

Joe Biden 1200 PAP.jpg
Polityka międzynarodowa Bidena. Dr Górka-Winter: w wielu dziedzinach nie może być zasadniczo zmieniana


Zespół Bidena przyjął strategię dedykowania każdego dnia jednemu obszarowi polityki. Osobne "dni" poświęcone były m.in. epidemii COVID-19, kryzysowi gospodarczemu, zmianom klimatycznym czy kwestiom rasowym. To optymalny sposób, jak utrzymuje obecna administracja, by szybko spełnić kampanijne obietnice.

Portal The Hill ocenił, że jest mało prawdopodobne, by Biden utrzymał tempo podpisywania rozporządzeń. Napisał także, że "fala podpisów odzwierciedla nową rzeczywistość, w której prezydenci coraz częściej zwracają się ku jednostronnym działaniom w obliczu impasu w Kongresie".

Sprzeciw Republikanów

Rozmach Bidena z pierwszych dni prezydentury wywołał spodziewany sprzeciw konserwatystów. Komentatorzy z tej strony politycznego sporu uważają, że prezydent porzucił swoje przesłanie wzywające do narodowej jedności i współpracy, a w swoich decyzjach ignoruje postulaty Republikanów.

Polityka rozporządzeń wykonawczych spotkała się również z krytyką redakcji liberalnego "New York Timesa". Dziennik apeluje do prezydenta, by dysponował nimi oszczędniej, uznając je za "wadliwy substytut ustawodawstwa".

Czytaj także:

Jak wskazują prawnicy, rozporządzenia wykonawcze można zaskarżyć w sądzie. Mogą być także cofnięte przez następcę z innej partii politycznej. Tak w USA jest np. w kwestii aborcji. Od dekad prezydenci republikańscy wprowadzają zakaz finansowania organizacji promujących aborcję, a ci reprezentujący Demokratów znoszą go.

itom

Czytaj także

Prof. Krasnodębski: Biden będzie realizował liberalno – lewicowy program

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 08:10
Prezydent Joe Biden będzie realizował w USA liberalno – lewicowy program. Pytanie, czy będzie to robił radykalnie, czy umiarkowanie. Jeśli radykalnie, może "zderzyć się" z Sądem Najwyższym - powiedział europoseł, prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest konsekwentny w realizowaniu skrajnie lewicowych postulatów". Publicysta o Bidenie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:35
- Joe Biden, który zastąpił prezydenta Donalda Trumpa, utrwala tendencje skrajnie lewicowe, co widać już po jego pierwszych decyzjach - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender, publicysta. 
rozwiń zwiń