Liu Xiaobo pozostanie w więzieniu
Unijni dyplomaci będą podejmować próby kontaktu z żoną więzionego chińskiego noblisty Liu Xiaobo - Liu Xia, która przebywa obecnie w areszcie domowym - dowiedziało się Polskie Radio.
2010-10-12, 06:35
Posłuchaj
Wczoraj przedstawiciele ambasad państw Unii Europejskiej, w tym także Polski, starali się wręczyć Lu Xia list od przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barosso.
Liu Xia, z którą najbliżsi współpracownicy i rodzina nie mogli skontaktować się od piątkowego wieczoru, znajduje się w areszcie domowym w swoim pekińskim mieszkaniu. Pilnowana jest przez nieumundurowanych funkcjonariuszy chińskich służb bezpieczeństwa. Liu Xia ma zakaz korzystania z telefonu komórkowego.
W niedzielę przetransportowano ją do więzienia w Jinzhou, gdzie przebywa Liu Xiaobo. Po spotkaniu, podczas którego Liu Xiaobo zadedykował przyznaną mu nagrodę ofiarom masakry na Tiananmen, Liu Xia pod eskortą przewieziona została do pekińskiego mieszkania. Wejścia na osiedle, w którym mieszka Lu Xia strzegą chińscy policjanci. To właśnie oni uniemożliwili przedstawicielom ambasad m.in. Szwajcarii, Szwecji, Polski, Węgier, Czech, Belgii, Włoch i Australii spotkanie z Lu Xia. Żona noblisty nie może korzystać z internetu. Zablokowane zostały także numery telefonów komórkowych należących do jej najbliższej rodziny.
Liu Xiaobo w więzieniu
Tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, chiński dysydent Liu Xiaobo wciąż pozostaje w więzieniu. O jego natychmiastowe uwolnienie apelują m.in. władze Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i ONZ. Chińskie władze pozostają jednak nieugięte i obecnie nic nie wskazuje na to, że sąd skróci pisarzowi wyrok.
Chińska pisarka Zhang Lijia powiedziała w wywiadzie dla Polskiego Radia, że Pokojowy Nobel dla Liu Xiaobo nie przyczyni się do jego natychmiastowego uwolnienia. „Być może wyrok zostanie skrócony. Na pewno nie stanie się to natychmiast. Chińczycy dbają, aby „nie stracić twarzy”. Wątpię, że chińskie władze w odpowiedzi na Nobla uwolnią Liu Xiaobo” - dodaje pisarka.
Zhang Lijia zwraca uwagę, że w kraju takim jak Chiny większość jego mieszkańców nie wie kim jest Liu Xiaobo. „Jego wysiłki powinny zostać docenione. Na pewno nie zasłużył na 11 lat więzienia. To przykre, ale w Chinach niewiele osób słyszało kim jest Liu Xiaobo” - dodaje Zhang Lijia. Liu Xiabo zadedykował swoją nagrodę ofiarom masakry na Tiananmen. W więzieniu w mieście Jinzhou odbywa wyrok 11 lat pozbawienia wolności za „działalność wywrotową”.
rk
REKLAMA