"Sprawę trzeba wyjaśnić". Wojciech Mucha o pożarze archiwum w Krakowie
- W Krakowie płonął budynek archiwum postawiony w 2018 roku, o którym prezydent Majchrowski mówił, że jest najnowocześniejszy i spełnia wszelkie standardy. Pojawia się szereg pytań, dlaczego do pożaru doszło, dlaczego on tak długo trwa i jakie części zespołu archiwalnego uległy zniszczeniu - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Mucha, publicysta.
2021-02-09, 11:15
Pożar w budynku miejskiego archiwum w Krakowie przy ul. Na Załęczu wybuchł w sobotę po godz. 20.00. Magazyny archiwum zostały oddane do użytku w 2018 roku.
Powiązany Artykuł
Pożar w archiwum krakowskiego magistratu. Spłonęła bardzo cenna dokumentacja
Gaszenie pożaru trwa już ponad 60 godzin. Na miejscu cały czas pracuje 80 strażaków. Od wczoraj wiercą w ścianach budynków otwory, przez które skuteczniej mogą prowadzić akcję gaśniczą. Gaszenie ognia utrudnia konstrukcja budynku, a także duże zadymienie.
Wojciech Mucha komentował stanowisko władz miasta w sprawie pożaru. - Dostajemy zapewnienie i uspokajające informacje od rzecznika urzędu miasta, że nie ma tam dokumentów urzędu stanu cywilnego. Być może ich nie ma, ale są inne ważne dokumenty. Wydaje się, że nad tym pożarem zapada powolutku zmowa milczenia - stwierdził.
- Pojawiają się kontrowersje, słyszeliśmy jeszcze w niedzielę, że pożar wybuchł nawet w czterech miejscach naraz, a dostęp do źródeł pożaru był utrudniony (…) Pytanie, dlaczego nie zadziałała w sposób odpowiedni instalacja alarmowa, a nie zadziałała, ponieważ jeszcze dzisiaj rano budynek był dogaszany. Na te wszystkie pytania trzeba będzie odpowiedzieć - dodał gość audycji.
REKLAMA
Publicysta podkreślał, że w oficjalnych komunikatach władz Krakowa mowa jest o niemożności oszacowania strat, ale jednocześnie sugeruje się, że podpalenie jest wykluczone. - Liczylibyśmy na to, że wszyscy w Krakowie pochylą się nad tą sprawą, będą ją obserwować i wyjaśniać - zaznaczył.
Posłuchaj
W archiwum Urzędu Miasta Krakowa znajduje się ok. 20 km bieżących dokumentów, które powstały w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach w ciągu ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, m.in.: akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe oraz dokumenty z wydziałów urzędu m.in. architektury, skarbu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zarządu Zieleni Miejskiej.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
REKLAMA
Goście: Wojciech Mucha, publicysta
Data emisji: 9.02.2021
Godzina emisji: 10.08
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA