X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczyt państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin: Polska stawia na zwiększenie wymiany handlowej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:12
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowowschodniej; główne tematy wystąpienia Andrzeja Dudy to współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Chinami oraz pandemia koronawirusa. Ze względu na sytuację epidemiczną szczyt odbył się w formie wirtualnej.
Prezydent RP Andrzej Duda w rezydencji na Helu podczas IX Szczytu Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin 17+1 9 bm. Ze względu na pandemię szczyt odbywa się w formie wirtualnej.
Prezydent RP Andrzej Duda w rezydencji na Helu podczas IX Szczytu Przywódców Europy Środkowowschodniej i Chin „17+1” 9 bm. Ze względu na pandemię szczyt odbywa się w formie wirtualnej.Foto: KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent Duda w wystąpieniu podkreślił, że minęło blisko dziewięć lat od zainicjowania w Warszawie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin oraz że to drugi taki szczyt, w którym uczestniczy osobiście jako najwyższy przedstawiciel polskich władz.


1200_Spychalski_PAP.png
Współpraca gospodarcza na linii Polska-Chiny. Spychalski: wiele możliwości rozwoju- Jako prezydent RP wychodzę bowiem z założenia, że żadne istotne wydarzenie dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej nie może odbyć się bez obecności Polski. Postrzegam ten mechanizm współpracy jako ważną platformę dialogu uzupełniającą kanały relacji dwustronnych – które niezmiennie traktujemy priorytetowo, obok relacji UE-Chiny, a także innych formatów współpracy regionalnej - podkreślił.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska liczą na zwiększenie eksportu do Chin

- Jednocześnie wciąż czujemy niedosyt i żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach formatu 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne i obopólnie korzystne rezultaty w sferze gospodarczej – przede wszystkim w postaci zwiększenia przez Chiny importu towarów i usług z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz większego napływu chińskich inwestycji typu greenfield - zaznaczył prezydent.


Posłuchaj
00:18 rzecznik 1.mp3 Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że zabierając głos podczas szczytu, prezydent Andrzej Duda mówił między innymi o współpracy gospodarczej między Polską a Chinami./IAR/.

 

Polska stawia w eksporcie do Chin na towary rolno-spożywcze

Jak mówił, podobnie jak większość państw regionu, Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje działań władz ChRL w tym zakresie, "takich jak chociażby zniesienie administracyjnych ograniczeń dla importu towarów rolno-spożywczych z Polski".

- Rozmawiamy dziś o pandemii i możliwościach powrotu naszych gospodarek na ścieżkę rozwoju. Nie mam wątpliwości, że osiągniemy ten cel szybciej, gdy nasze relacje handlowe będą bardziej zbilansowane - ocenił Duda.


davos1200.jpg
Davos 2021: Prezydent Chin apeluje o zacieśnienie globalnej współpracy i koordynacjiPodziękował również stronie chińskiej za przyspieszenie w ostatnim okresie szeregu procedur administracyjnych obejmujących eksport polskich produktów.

- Mam nadzieję, że ta dobra współpraca instytucjonalna będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach - powiedział Duda.

Prezydent za ułatwieniami w kontaktach biznesowych z Chinami w dobie ograniczeń związanych z koronawirusem

Prezydent podkreślił, że żyjemy obecnie w trudnych czasach ograniczonej mobilności społecznej, w tym biznesowej.


Posłuchaj
00:11 rzecznik 2.mp3 Rozmowy przywódców krajów Europy Środkowej z władzami Chin rozpoczęły się po 9.00. Szczyt w formule 17+1, który w tym roku odbywa się w formie wideorozmowy, to regularne spotkanie polityków poświęcone współpracy gospodarczej, kulturalnej oraz politycznej./IAR/.

 

- Chciałbym z tego powodu zaproponować powrót do uruchomienia tzw. szybkiej ścieżki (fast track) dla przedsiębiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej podróżujących do Państwa Środka. My już takie rozwiązania stosujemy. Jestem przekonany, że również chińskie władze, bez uszczerbku dla wymogów bezpieczeństwa, mogłyby wprowadzić podobne ułatwienia" - powiedział prezydent.

Polska stawia na rozwój wymiany handlowej z Chinami

Jak mówił, Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska – korzystając ze swojego położenia geograficznego - planuje wzmacniać swoją rolę w wymianie handlowej między Europą i Chinami.

- Rozbudowujemy w tym celu swój potencjał transportowy i przeładunkowy. Nie zamierzamy być przy tym jedynie obszarem tranzytowym. Chcemy aktywnie zwiększać udział naszego kraju i regionu w globalnych łańcuchach dostaw - powiedział Andrzej Duda.Prezydent wyraził również zadowolenie z faktu, że Chiny dostrzegają potencjał Europy Środkowo-Wschodniej i "są gotowe wspólnie z nami poszukiwać synergii naszego modelu rozwoju z własnymi inicjatywami oraz z unijnymi projektami wzmacniania połączeń Europa-Azja".

Współpraca w formacie 17+1 korzystna dla Chin

- Jest to rodzaj współpracy, na której wszyscy możemy wygrać - zaznaczył prezydent. Podkreślił również, że "Polska szanuje indywidualną ścieżkę poszczególnych państw, którą obierają w ramach formatu 17+1”.

Prezydent podziękował gospodarzom wtorkowego spotkania, w tym prezydentowi Xi Jinpingowi, za stworzenie okazji do omówienia współpracy w ramach formatu 17+1, istotnej - jak mówił - "z punktu widzenia walki z pandemią COVID-19 oraz ożywienia naszych gospodarek".

- Jak słusznie pan zauważył w zaproszeniu na szczyt, najwyższy czas, aby podjąć wspólny wysiłek na rzecz odbudowy i rozwoju porządków społeczno-gospodarczych naszych państw - powiedział Duda.

Prezydent wyraził również nadzieję, że już wkrótce "będziemy mogli wrócić do świata sprzed COVID-19, a więc bez ograniczeń w poruszaniu się, strachu przed infekcją, ze spotkaniami twarzą w twarz i z uściskiem dłoni".

- Świata, który będzie bardziej solidarny zarówno na poziomie międzyludzkim, jak i międzynarodowym. Pozytywnych przykładów takiej solidarnej współpracy mogliśmy doświadczyć zwłaszcza w pierwszym okresie wybuchu pandemii, gdy zakupy wyposażenia medycznego z Chin pozwoliły ustabilizować sytuację epidemiczną - powiedział prezydent.

- Nam wszystkim życzę jak najszybszego pokonania pandemii COVID-19 oraz powrotu na ścieżkę trwałego i wysokiego wzrostu gospodarczego - powiedział Duda. Wyraził nadzieję, że na kolejnym szczycie w formie 17+1 możliwe będzie osobiste spotkanie się uczestników.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Lepsze wieści dla światowej gospodarki. W Chinach rośnie eksport oraz import

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 17:07
Po miesiącach spowolnienia, spowodowanego koronawirusem, wreszcie dobre wiadomości, świadczące być może o przełamaniu niekorzystnych trendów w gospodarkach. Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy. Komentatorzy wiążą ożywienie handlu zagranicznego tego kraju ze znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych na świecie oraz ożywieniem działalności gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie eksport polskiej żywności. Zobacz, do jakich państw sprzedajemy najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 15:10
W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ub.r. o 6,7 proc. do 25,1 mld euro - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport odporny na pandemię. Ekspert: za dobrymi wynikami stoi konkurencyjność polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 16:30
NBP podał, że w listopadzie nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła 7,8 mld zł. Eksport towarów wyniósł 103,4 mld zł i był wyższy o 13,6 mld zł (tj. o 15,1 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2019 r. Import towarów zwiększył się o 9,2 mld zł (tj. o 10,6 proc.) i osiągnął wartość 95,5 mld zł.
rozwiń zwiń