Współpraca gospodarcza na linii Polska-Chiny. Spychalski: wiele możliwości rozwoju
- Mamy wiele możliwości rozwoju współpracy między Polską a Chinami. Prezydent Andrzej Duda wyraził oczekiwanie stworzenia szybszej ścieżki, jeśli chodzi o eksport polskich towarów, szczególnie rolno-spożywczych, do Chin - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
2021-02-09, 12:20
Powiązany Artykuł
Relacje państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Dziś szczyt 17+1 z udziałem prezydenta Polski
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w IX Szczycie Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (17+1). Ze względu na pandemię szczyt odbył się w formie wirtualnej.
- Szczerski o szczycie 17+1: prezydent wezwie do otwarcia Chin na eksport z Polski
- "Sprzyjają nam zmiany na świecie". Ekonomista wskazał główne kierunki rozwoju polskiej gospodarki
Prezydent w swym wystąpieniu podczas szczytu mówił m.in., że - podobnie jak większość państw regionu - Polska widzi potrzebę szerszego otwarcia rynku chińskiego na jej towary i oczekuje podjęcia przez władze ChRL możliwych działań w tym zakresie.
Powiązany Artykuł
"Pandemia nie wpływa już na nasze życie". Minął rok od wprowadzenia surowej kwarantanny w Wuhanie
Andrzej Duda zaproponował również "powrót do uruchomienia tzw. szybkiej ścieżki (fast track) dla przedsiębiorców z krajów Europy Środkowo-Wschodniej podróżujących do Państwa Środka". - My już takie rozwiązania stosujemy. Jestem przekonany, że również chińskie władze, bez uszczerbku dla wymogów bezpieczeństwa, mogłyby wprowadzić podobne ułatwienia - powiedział Andrzej Duda.
REKLAMA
W późniejszej wypowiedzi dla mediów Błażej Spychalski podkreślił, że mamy ogromne pole do rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Chinami. - Mówimy o wielu możliwościach, zarówno jeśli chodzi o import towarów do Chin, jak i eksport polskich towarów do Chin - powiedział.
- Pan prezydent wyraził oczekiwanie, prośbę, by była taka możliwość, by stworzyć możliwość szybszej ścieżki, jeśli chodzi o eksport polskich towarów, szczególnie rolno-spożywczych do Chin - podkreślił Spychalski.
"Tu mamy już olbrzymie doświadczenia"
Jak zaznaczył, drugą kwestią poruszaną we wszystkich przemówieniach na szczycie był temat pandemii koronawirusa, która dotyka wszystkie państwa na świecie. - Tu mamy już olbrzymie doświadczenia, walczymy z pandemią koronawirusa. Chiny, które były pierwszym krajem dotkniętym tak mocno pandemią koronawirusa, poradziły sobie z nią i te kwestie także były poruszane - relacjonował Spychalski.
REKLAMA
Przypomniał również, że we wtorek o godz. 12.30 w Juracie rozpocznie się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej (V4). - Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą na trzech panelach dyskusyjnych omawiali kwestie istotne dla państw Grupy Wyszehradzkiej - powiedział rzecznik prezydenta.
Rozpoczynające się spotkanie w formacie V4 zainauguruje obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej "30-lecie Grupy Wyszehradzkiej - współpraca europejska i transatlantycka". Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkowej z okazji 30-lecia V4. We wtorek po południu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.
W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. "Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna". Po zakończeniu szczytu odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.
pb
REKLAMA
REKLAMA