X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: przyjęliśmy nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:35
- Rząd przyjął nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. - 104,24 proc. To wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy, dodatkowy koszt dla budżetu państwa to miliard złotych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowejFoto: Adam Chelstowski/Forum
muller piotr PR1 1200.jpg
"Chcemy pokazać różnicę merytoryczną między nami a opozycją". Piotr Müller o programie "Nowy Polski Ład"

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest znany po podaniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2020 r. Rząd prognozował, że wskaźnik ten wyniesie w tym roku 103,84 proc.

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Czytaj także:

   Szef rządu na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że ostatni rok był "najtrudniejszym gospodarczo rokiem w historii III RP." - Pandemia spadła na świat z siłą huraganu i spustoszyła bardzo wiele sektorów, bardzo wile państw. Doprowadziła do tragedii dziesiątki milionów rodzin - zaznaczył.

   Posłuchaj
   00:25 10897283_2.mp3 Premier o wzroście dochodów budżetowych w ostatnich latach (IAR)
   Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
   GUS podał dane o wynagrodzeniach Polaków: w grudniu wyniosło ono 5.457,98 zł

   "Polska uchroniła się przed takimi apokaliptycznymi scenariuszami"

   Mateusz Morawiecki wskazał, że objawiło się to m.in. przez zerwane łańcuchy dostaw, rosnące bezrobocie, szok podażowy i popytowy. Zwrócił jednak uwagę, że niektóre państwa - te, które miały rezerwy - przeszły pandemię lepiej od innych.

   - Polska uchroniła się przed takimi apokaliptycznymi scenariuszami. Polska ma jedną z najniższych, najpłytszych recesji w całej Europie, a patrząc na resztę świata, można powiedzieć, że jedną z płytszych recesji na świecie - powiedział.

   Szef rządu zapowiedział, że za kilka tygodni zostanie przestawiony "Nowy Polski Ład", czyli plan gospodarczy po pandemii COVID-19.

   Posłuchaj
   00:20 10897200_1.mp3 Premier: raport KE pokazuje siłę polskich finansów publicznych (IAR)

   W styczniu Główny Urząd Statystyczny podał pierwszy szacunek dot. dynamiki produktu krajowego brutto za 2020 r. Według wstępnego szacunku PKB w 2020 r. był realnie niższy o 2,8 proc. w porównaniu z 2019 r., wobec wzrostu o 4,5 proc. w 2019 r.

   "Mamy jedną z najwyższych wiarygodności finansowych"

   - Wchodzimy w rok 2021 z bardzo dobrym stanem finansów publicznych. [...] Cały wielki program Prawa i Sprawiedliwości ogniskował się na tym, żeby w Ministerstwie Finansów wypracować zdrowe, solidne mechanizmy realizacji stanu finansów publicznych, realizacji budżetu państwa [...] i to powiodło się w znacznym stopniu - powiedział Mateusz Morawiecki.

   Premier poinformował, że we wtorek do Polski trafił raport Komisji Europejskie pokazujący siłę polskich finansów publicznych.

   - Polska ma jedną z najwyższych wiarygodności finansowych - podkreślił premier.

   - Właściwie jesteśmy jedynym krajem, który wszystkie parametry ma zaznaczone przez Komisję Europejską na "zielono". [...] To są dane Komisji Europejskiej, które pokazują solidny fundament wynikający z realizacji Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - dodał.

   Premier przypomniał, że w 2015 r. dochody budżetu były niższe od 300 mld zł, podczas gdy w 2020 r. znacznie przekroczyły 400 mld zł.

   Premier: wzrost polskiego PKB niezagrożony

   Mateusz Morawiecki przyznał, że wzrost gospodarczy będzie zależał m.in. od siły tzw. trzeciej fali pandemii. Poinformował, że rząd ma również i scenariusze pesymistyczne w tej materii, jeśli chodzi o wzrost.

   - Widać, że 4 proc. PKB jest raczej niezagrożone. Jeśli miałbym obstawiać, to sądzę, że raczej możemy przekroczyć te 4 proc. w tym roku - powiedział. Premier zastrzegł, że dziś jest jednak za wcześnie, by mówić, że byłaby to prognoza pewna.

   - Obniżyliśmy podatki dla firm z 19 na 9 proc. dla małych i średnich przedsiębiorstw, krańcowy podatek CIT w Polsce jest jednym z najniższych w Europie - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

   - Liczby nie kłamią, liczby pokazują to, jaki jest rzeczywisty dzisiejszy stan finansów publicznych. Dlatego warto jeszcze raz podkreślić, że dzięki temu mogliśmy też obniżyć podatki. To ok. 60 mld zł, które zostawiliśmy w kieszeniach Polaków z obniżki podatków - powiedział szef rządu.

   pb

   Czytaj także

   Program "Nowy Polski Ład". Rzecznik rządu: pakiet zmian podobnej wagi jak 500+

   Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:39
   - W Nowym Polskim Ładzie jest cały pakiet zmian, które mają charakter reform wewnętrznych państwa - stwierdził w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego, dla funkcjonowania kilku obszarów zaproponowane zmiany będą podobnej wagi jak program Rodzina 500+.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Trzeba jak najszybciej odbudować gospodarkę". Premier o wsparciu dla firm

   Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 13:00
   - Epidemia prędzej czy później odejdzie, mam nadzieję, że prędzej. Wtedy trzeba będzie jak najszybciej odbudować polską gospodarkę - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Cerrad w Starachowicach.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Nowa perspektywa finansowa UE. Jarosińska-Jedynak: pierwsze konkursy jeszcze w tym roku

   Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 10:06
   Pod koniec tego roku powinny zostać ogłoszone pierwsze nabory w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że w dużej mierze nowa perspektywa będzie kontynuacją poprzedniej.
   rozwiń zwiń