Podatki od cyfrowych gigantów we Francji i USA. "Musimy zlikwidować ten monopol"

2021-02-10, 11:35

Podatki od cyfrowych gigantów we Francji i USA. "Musimy zlikwidować ten monopol"
Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire. Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Francja i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych gigantów. Regulacje podatkowe dotyczące amerykańskich firm cyfrowych zostały wprowadzone we Francji już w 2019 r. W odwecie władze Stanów Zjednoczonych nałożyły cła na francuskie produkty eksportowe. Nowa administracja Joe Bidena zapowiada gotowość do dyskusji w tej sprawie.

Powiązany Artykuł

1200_Müller_PAP.png
"Cyfrowi giganci unikają opodatkowania". Rzecznik rządu o proteście części mediów

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire ogłosił, że porozumienie w sprawie podatku od cyfrowych gigantów może nastąpić jeszcze przed latem tego roku. Francja liczy na zwiększenie opodatkowania tzw. GAFA - czyli firm Google, Amazon, Facebook i Apple. Rząd w Paryżu chce także zaostrzyć przepisy dla wszystkich firm międzynarodowych, które unikają płacenia podatków we Francji.

Czytaj także:

Posłuchaj

Francja i USA bliskie porozumienia ws. podatku od cyfrowych gigantów - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

wywiad prasa media rozmowa 1200.jpg
5 proc. składki od reklam w mediach. Wpływy do budżetu mają wynieść 800 mln zł

Szef resortu gospodarki tłumaczył w wywiadzie dla radia RTL, że opodatkowanie GAFA pozwoli na zatrzymanie ekspansji tych firm. - Mają one tyle samo władzy co państwa, ale nie są wybierane w wyborach i nikt nie ma nad nimi kontroli - przekonywał Le Maire. - Musimy zlikwidować monopol cyfrowych gigantów, ponownie wprowadzić konkurencję i regulować wykorzystywanie naszych danych przez te firmy, które zyskały nadmierną potęgę - wezwał francuski minister gospodarki.

Obecnie cyfrowi giganci płacą 3-proc. podatek od dochodów na francuskim rynku, jeżeli przekraczają one 25 mln euro. W 2020 r. francuski fiskus otrzymał z tego tytułu ponad 350 mln euro. W tym roku podatek ma przynieść zyski rzędu 400 mln euro.

Francuskie władze domagają się, aby podobne przepisy fiskalne zostały wprowadzone w Unii Europejskiej oraz w państwach należących do OECD.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej