X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zuber: eksport wyciąga nas z koronawirusowego dołka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 16:24
Zła informacja jest taka, że w połowie roku mówiliśmy o tym, że mamy wszyscy nadzieję na wzrost gospodarki w IV kwartale. Niestety potem przyszło drugie uderzenie pandemii. Dobra informacja natomiast jest taka, że z kolei oczekiwania z października w wielu ośrodkach były bardziej pesymistyczne - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber, komentując informacje o spadku PKB w IV kwartale o 2,8 proc.
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR 24

Nasza gospodarka w IV kwartale 2020 roku w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku skurczyła się o 2,8 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Pełne dane na temat PKB w IV kwartale GUS poda 26 lutego. W Polskim Radiu 24 informacje te komentował ekonomista Marek Zuber.

zuber marek_008499.jpg
Ekonomista: już przed pandemią nasza gospodarka zaczęła hamować

Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że te dane są bardzo wstępne i bardzo przybliżone. Kolejne będą dopiero spływały i dopiero one będą przedstawiały faktyczny obraz sytuacji gospodarczej. Jednak "na te dane już nikt nie patrzy" - dodał. Podkreślił jednak, że spadek PKB w IV kwartale 2020 roku nie jest dużym zaskoczeniem. Podobnych danych, jak mówił, można było się spodziewać już po podaniu przez GUS danych o spadku PKB w całym ubiegłym roku.

Czytaj również:

"Zła i dobra informacja"

- Zła informacja jest taka, że - jak wszyscy pamiętamy (...) - w połowie roku mówiliśmy o tym, że mamy wszyscy nadzieję na plus w IV kwartale. Na to, że jednak to wybicie - po załamaniu w II kwartale - będzie bardzo mocne, że uda się sporą część strat odrobić w roku 2020. Czyli że PKB w ujęciu rok do roku, czyli w stosunku do IV kwartału 2019 roku będzie na plusie. Niestety potem przyszło drugie uderzenie pandemii - mówił Marek Zuber. Ekonomista dodał, iż o tym, że w IV kwartale nie będzie odbicia, właściwie wiedziano już w październiku.

- Dobra informacja natomiast jest taka, że z kolei te oczekiwania z października w wielu ośrodkach były bardziej pesymistyczne. Czyli nawet niektórzy mówili, że to może być ponad 4 proc. spadku. Tak do tego podchodząc - sytuacja jest lepsza. Głównie zawdzięczamy to - bardzo mocno to trzeba podkreślić - eksportowi, sprzedaży za granicę. To eksport przede wszystkim wyciąga nas z tego koronawirusowego dołka - podkreślił ekspert.

Posłuchaj
21:31 PR24_mp3 2021_02_12-15-07-58_Zuber.mp3 Marek Zuber o sytuacji gospodarczej w związku z pandemią koronawirusa ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Marek Zuber (ekonomista)
Data emisji: 12.02.2021
Godzina emisji: 15.08

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Mączyńska: badania wykazują, że niektóre branże sprzyjają rozprzestrzenianiu się COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 21:46
- Te decyzje nie mogą satysfakcjonować przedsiębiorców, ale są one uzasadnione sytuacją epidemiczną - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomista, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, komentując decyzję rządu dotyczącą utrzymania części restrykcji pandemicznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie są łatwe decyzje, muszą być podejmowane z ostrożnością". Poseł PiS o znoszeniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 15:15
- Po dogłębnej analizie danych, premier będzie podejmował decyzje co do dalszego znoszenia obostrzeń związanych z pandemią - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Marta Kubiak z PiS. 
rozwiń zwiń