"Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne". Poseł PiS o dyskusji ws. dopuszczalności aborcji

2021-02-15, 09:35

"Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne". Poseł PiS o dyskusji ws. dopuszczalności aborcji
Trybunał Konstytucyjny. Foto: STANISLAW KOWALCZUK/East News

- Żaden organ konstytucyjny ani urząd w Polsce nie ma prawa do oceny merytorycznej wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego wyroki mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Nikt nie ma prawa oceniać, czy ten wyrok zapadł zgodnie z prawem, czy skład sądu był prawidłowy, czy nie - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Gontarz (PiS), który dyskutował z Gabrielą Lenartowicz (PO) o wyroku TK.

W środę 27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., w Monitorze Polskim opublikowano następnie jego uzasadnienie.

Powiązany Artykuł

Iwona Arent 1200.jpg
"Bezpieczeństwo rodzin nie jest zagrożone". Poseł PiS o debacie w PE nad orzeczeniem TK ws. aborcji

Robert Gontarz podkreślał, że kwestia ochrony życia od poczęcia jest w sposób jasny ujęta w zapisach polskiego prawa. - Zgodnie z art. 36. konstytucji, który stanowi, że Rzeczpospolita zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, trzeba zapewnić ją także dzieciom, które są poczęte. Ktoś może zapytać, czy dziecko poczęte jest człowiekiem, pragnę zwrócić uwagę, chociażby na ustawę z 6 stycznia 2000 roku o Rzeczniku Praw Dziecka, która stanowi, że dzieckiem jest człowiek od poczęcia do pełnoletności, więc prawo jasno wskazuje, że dzieci poczęte są dziećmi, że są ludźmi, a nie tak jak niektórzy próbują mówić, że to jest jakiś płód, który nie ma prawnej osobowości. Zresztą kwestia dziedziczenia też jasno wskazuje na to, dzieci poczęte, w łonie matki, są obywatelami Polski, bo mogą już dziedziczyć - zwracał uwagę poseł.

Gabriela Lenartowicz pytana o stanowisko Platformy Obywatelskiej w kwestii wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdziła, że można je będzie sformułować, jeśli pojawią się nowe uregulowania prawne. - To z inicjatywy rządzących, posłów, którzy podpisali wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, Polki i Polacy muszą konsumować to kuriozalne pseudoorzeczenie (…) należy oczekiwać, że jakaś inicjatywa ustawodawcza znajdzie się w lasce marszałkowskiej i wtedy będziemy debatować - powiedziała.

- Jeśli chodzi o Platformę Obywatelską, której jestem członkiem, mamy pełną świadomość, że w obecnym składzie Sejmu żadne rozwiązania cywilizacyjne, które byśmy chcieli złożyć, które humanizują kwestię ochrony życia, nie znajdą większości. Jedyna inicjatywa, jakiej możemy się spodziewać, to kwestii raczej zaostrzenia tej sytuacji i tu na pewno nie będzie naszej zgody - mówiła poseł, która oceniła także, że kwestia aborcji została sztucznie wygenerowana w odpowiedzi na problemy pandemiczne, gospodarcze i polityczne opcji rządzącej.

Posłuchaj

15.02.2021 (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 21:35
+
Dodaj do playlisty

TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Gabriela Lenartowicz (Platforma Obywatelska), Robert Gontarz (PiS)

Godzina emisji: 14.38

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej