"Proces ewolucyjny". Ireneusz Zyska o transformacji energetycznej

- Kluczem do myślenia o transformacji energetycznej i gospodarczej powinna być konkurencyjność polskiej gospodarki. Nie możemy z powodów ideologicznych zamykać bloków węglowych, wygaszać instalacji - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

2021-02-15, 14:15

"Proces ewolucyjny". Ireneusz Zyska o transformacji energetycznej
Ireneusz Zyska. Foto: PR24/Mateusz Reklajtis

Rząd 2 lutego 2021 r. przyjął uchwałę w sprawie polityki energetycznej Polski do 2040 r. Polityka ta opiera się na trzech głównych filarach - sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.

Powiązany Artykuł

wiatraki 1200.jpg
"Zielone" plany PGE, Enei i Taurona. Polskie koncerny stawiają na energię z farm wiatrowych

Ireneusz Zyska zwracał uwagę, że proces transformacji energetycznej będzie stopniowy. - Mamy własne źródła kopalne, węgiel kamienny i brunatny oraz perspektywę kilkudziesięciu lat transformacji energetycznej. Musi to być proces ewolucyjny, chcę uspokoić tych, którzy sądzą, że chcemy bezrefleksyjnie wyłączyć źródła konwencjonalne, szczególnie wielkoskalowe bloki energetyczne - podkreślił.

- Duże konwencjonalne bloki energetyczne to podstawa stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego, kilka dni temu mieliśmy maksimum zapotrzebowania na moc, dzięki źródłom konwencjonalnym nasz system był w stanie zapewnić dostawy energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, a także dla przemysłu, co jest niesłychanie istotne - dodał.

Gość audycji zaznaczył, że dokument "Polityka energetyczna Polski do 2040 r." to strategia, opisująca szerokie ramy, które pokazują, w którym kierunku powinniśmy prowadzić transformację gospodarczą naszego kraju. - Te cele musimy realizować w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Są trzy filary tej zmiany; sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny i dobra jakość powietrza. Musimy realizować te cele w sposób zrównoważony i odpowiedzialny - stwierdził.

REKLAMA

- Oczywiście wszystkie instalacje energetyczne mają swoją określoną żywotność, jest wiele takich, których nie opłaci się modernizować. W to miejsce musimy pomyśleć o nowych źródłach energii, z wykorzystaniem np. paliw gazowych, odnawialnych źródeł energii lub energetyki jądrowej - mówił Ireneusz Zyska.

Czytaj także: 

Dokument określający politykę energetyczną Polski 2040 zakłada, że redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Kolejne elementy to redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 r., a do 2040 r. ogrzewanie wszystkich gospodarstw poprzez ciepło systemowe oraz zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne.

Rozbudowie ulec ma infrastruktura gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych, przy zapewnieniu dywersyfikacji kierunków dostaw.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Ireneusz Zyska

Data emisji: 15.02.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej