Łazik Perseverance na Marsie nie będzie sam. Czy odkryje ślady życia?

Obecna wyprawa Perseverance na Marsa może być najbardziej przełomową w historii lotów na Czerwoną Planetę. Z jednej strony ma szansę wykrycia na niej śladów życia, z drugiej wykorzysta urządzenia i metody badawcze, które mogą utorować drogę innym, dalszym kosmicznym wyprawom. Wypada też dodać, że amerykański łazik nie będzie na Marsie sam.

2021-02-18, 19:23

Łazik Perseverance na Marsie nie będzie sam. Czy odkryje ślady życia?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: NASA

Naukowcy z NASA opisują wyprawę Perseverance (Wytrwałość) jako najbardziej ambitną z prawie 20 amerykańskich misji na Marsa, których historia sięga lądowania na Czerwonej Planecie Marinera w 1965 roku.

Powiązany Artykuł

1200_łazik_Perseverance_Forum.png
Historyczna chwila. Łazik Perseverance wylądował na Marsie

Jak pisze agencja Reuters, większa i wypełniona większą liczbą instrumentów niż cztery poprzedzające ją łaziki marsjańskie, najnowsza mobilna sonda będzie opierać się na wcześniejszych odkryciach, że czwarta planeta od Słońca była niegdyś cieplejsza, wilgotniejsza i prawdopodobnie przyjazna dla życia.

Czy odkryjemy ślady życia na Marsie sprzed 3 mld lat?

Głównym celem dwuletniego przedsięwzięcia Perseverance, wartego 2,7 miliarda dolarów, jest poszukiwanie śladów mikrobów, które mogły rozkwitnąć na Marsie około 3 miliardy lat temu, mniej więcej w czasie, gdy na Ziemi wyłaniało się życie.

REKLAMA

Naukowcy mają nadzieję znaleźć bioślady osadzone w próbkach starożytnych osadów, które Perseverance ma wydobyć ze skał marsjańskich, i które zostaną przesłane w osobnej misji do analizy na Ziemi – i będą to pierwsze takie okazy, jakie kiedykolwiek ludzkość zebrała z innej planety.

W ciągu następnej dekady, planowane są dwie przyszłe misje w celu odzyskania tych próbek i dostarczenia ich na Ziemię, do NASA.

Powiązany Artykuł

shutterstock_1768950173.jpg
Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Perseverance będzie też szukać dwutlenku węgla

Ładunek Perseverance obejmuje również projekty demonstracyjne, które mogą pomóc utorować drogę do ostatecznej eksploracji Marsa przez ludzi, w tym urządzenie do przekształcania dwutlenku węgla w atmosferze Marsa w czysty tlen.

REKLAMA

Według Lori Glaze, dyrektora działu nauk planetarnych NASA, narzędzie w kształcie pudełka jest pierwszym narzędziem, które zostało zbudowane w celu wydobycia naturalnego zasobu przeznaczonego do bezpośredniego wykorzystania przez ludzi ze środowiska pozaziemskiego.

Instrument ten okaże się nieoceniony dla przyszłego podtrzymywania życia na Marsie i do produkcji paliwa rakietowego do latania astronautów do domu.

Na Marsie pojawi się ziemski dron

Kolejnym eksperymentalnym prototypem na pokładzie Perseverance jest miniaturowy helikopter (dron) przeznaczony do testowania pierwszego, kontrolowanego lotu takiego urządzenia na innej planecie.

Jeśli się powiedzie, czterofuntowy wirujący metalowy ptak może prowadzić do obserwacji odległych światów na małej wysokości, powiedzieli urzędnicy JPL. Jeśli bezpiecznie wyląduje.

REKLAMA

Perseverance będzie miał towarzystwo – łazika Curiosity, lądownika InSight oraz sond chińskich i arabskich

”Wytrwałość” będzie miała towarzystwo w innym miejscu na Czerwonej Planecie. Jego bezpośredni poprzednik, łazik Curiosity, który wylądował w 2012 roku i znacznie przekroczył swój projekt, pozostaje w użyciu dla NASA, podobnie jak stacjonarny lądownik InSight, który przybył w listopadzie 2018 roku, aby zbadać głębokie wnętrze Marsa. Stany Zjednoczone nie są jedynymi w swojej fascynacji Marsem.

Powiązany Artykuł

shutterstock_statek kosmiczny kosmos 1200.jpg
Przełomowa operacja NASA. Łazik "Perseverance" wkrótce wyląduje na Marsie

W zeszłym tygodniu oddzielne sondy wystrzelone przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny dotarły na orbitę Marsa.

REKLAMA

NASA ma nadal trzy satelity Marsa na orbicie, krążą po niej także dwie z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Reuters, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej