X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rosja ignoruje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". Borrell o sprawie Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:28
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell napisał na Twitterze, że "rosyjskie sądy nadal ignorują orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Aleksieja Nawalnego". Zapowiedział, że w poniedziałek podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych szefowie 27 państw będą rozmawiać nad dalszymi krokami, które podejmie Unia Europejska w tej sprawie.
Josep Borrell
Josep BorrellFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Lider rosyjskiej opozycji od 17 stycznia przebywa w areszcie tymczasowym. 2 lutego moskiewski sąd odwiesił politykowi stary wyrok i nakazał wysłanie go do kolonii karnej na 2 lata i 8 miesięcy. Wczoraj moskiewski sąd odrzucił apelację Aleksieja Nawalnego w sprawie odwieszenia starego wyroku. Jednocześnie sąd postanowił zaliczyć politykowi na poczet odbytej już kary jeszcze dodatkowe kilkadziesiąt dni.

Czytaj także:
epa09025242_2-12.jpg
Apelacja odrzucona. Nawalny ma spędzić w kolonii karnej ponad 2,5 roku

W związku z tymczasowym aresztowaniem i kolejnymi procesami sądowymi, adwokaci Aleksieja Nawalnego wystąpili do Trybunału w Strasburgu o zastosowanie nadzwyczajnego rozwiązania i wzięcie opozycjonisty pod ochronę.

Na podstawie 39. reguły regulaminu, Europejski Trybunał Praw Człowieka może w nadzwyczajnej sytuacji zażądać wypuszczenia na wolność osoby, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, iż zagrożone jest jej życie i zdrowie. Przepis ten przewiduje uwolnienie jedynie do czasu prawomocnego orzeczenia sądu.

W postanowieniu ETPC napisano, że uwolnienie Aleksieja Nawalnego musi nastąpić z "efektem natychmiastowym", z uwagi na "generalne warunki obecnego przetrzymywania" opozycjonisty i na "rodzaj oraz skalę ryzyka dla jego życia".

Czytaj także:

Postawa Rosji

Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, Rosja jest zobowiązana niezwłocznie wykonać żądanie Trybunału. Jednak, jak podał portal "Meduza", resort sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej napisał w komunikacie, że "żądanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niewykonalne".

Kreml poinformował, że nie przychyli się do żądania sędziów w Strasburgu, ponieważ stanowiłoby to ingerencję w działalność rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Część rosyjskich prawników przypomina, że w przeszłości Rosja już nie raz opóźniała wdrożenie zaleceń strasburskiego Trybunału.

jbt

Czytaj także

Próba otrucia Nawalnego. Przywódcy UE potępili atak, wzywają Rosję do przeprowadzenia śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 03:30
Unijni przywódcy potępili użycie broni chemicznej w ataku na opozycjonistę Aleksieja Nawalnego i wezwali Rosję do przeprowadzenia śledztwa. Poinformował o tym przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kreml: protestuje mniej osób niż głosuje na Putina

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:56
- Wielu będzie teraz mówić, że na nielegalne akcje wyszło wielu ludzi. Nie, wyszło mało ludzi, a wielu ludzi głosuje na Putina - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Josepa Borrella w Moskwie. Jan Piekło: stały za nią Berlin, Paryż i Rzym

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 20:11
- Josep Borrell jest doświadczonym dyplomatą i zanim tam pojechał miał całkiem rozsądne wypowiedzi na temat tej sytuacji. Za tą wizytą stały Paryż, Berlin i Rzym. Konkretnie chodziło o interesy krajów, które chciałyby robić z Rosją dobre pieniądze - powiedział o powodach wizyty szefa unijnej dyplomacji w Moskwie Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. Gościem "Spojrzenia na Wschód" była także prof. Agnieszka Legucka.
rozwiń zwiń