"Poszukujemy nowych rynków eksportowych, by ustabilizować przychody". Gryglas o inicjatywie Forum 590
- Państwo takiej wielkości jak nasz kraj, z ambicjami, by odgrywać istotną rolę w gospodarce europejskiej, musi także istnieć na rynkach eksportowych. To jest kierunek bardzo potrzebny dla utrzymania wysokiego tempa rozwoju gospodarczego Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.
2021-02-25, 12:55
Politycy, eksperci i przedsiębiorcy dyskutują o gospodarczej ekspansji Polski do Chin, Indii oraz Afryki. Forum 590 to cykl spotkań eksperckich, organizowanych w gronie przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorców oraz instytucji finansowych, poświęconych tematom istotnym dla polskiej gospodarki, nowa inicjatywa organizatorów Kongresu 590.
Powiązany Artykuł
Rusza Forum 590. Ekspansja gospodarcza Polski do Chin, Indii i Afryki tematem dyskusji
Zbigniew Gryglas zauważył, że po 1989 r. polityka gospodarcza, zwłaszcza polityka ekspansji eksportowej była bardzo pasywna. - Przez bardzo daleko idącą politykę prywatyzacyjną doprowadzili do tego, że nasze podmioty, spółki i przedsiębiorstwa, które eksportowały na rynki zagraniczne, były przejmowane przez zachodnich konkurentów, i albo ograniczały działalność eksportową, albo w ogóle wycofały się z rynków, na których były już spółki matki z Paryża, Londynu czy Berlina. I to jest stan zastany, a my od kilku lat próbujemy odwrócić tę negatywną tendencję - stwierdził.
Posłuchaj
- Rynki eksportowe, poza popytem wewnętrznym, to element napędzający koniunkturę (…), poszukujemy nowych rynków po to, by ustabilizować przychody, żeby trochę uniezależnić się od tendencji gospodarczych panujących w danym regionie. W Europie możemy mieć do czynienia z kryzysem, a w tym samym czasie w Azji czy Afryce - ze wzrostem zapotrzebowania na nasze produkty - zauważył wiceminister.
Gość audycji zwracał uwagę na szanse wejścia na bardzo chłonny rynek chiński. - Cały region, kraje Trójmorza, mogą być takim proporcjonalnie silnym partnerem gospodarczym dla Chin, znacznie bardziej niż Polska w pojedynkę. Powinniśmy nauczyć się działać i takich przedsięwzięć jest coraz więcej. Jestem optymistą w tym zakresie - dodał Zbigniew Gryglas.
REKLAMA
Czytaj także:
- Eksperci: Nowy Polski Ład powinien być szansą na nowy impuls inwestycyjny i konsumpcyjny
- Publicysta: Grupa Wyszehradzka ma gospodarczy potencjał i pragmatyczne podejście do wspólnych spraw
W dalszej części rozmowy poruszono m.in. kwestie potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz skomentowano głośną sprawę jakości karabinku Grot produkowanego przez zakłady Łucznik w Radomiu. - Wojska Obrony Terytorialnej to jest główny obszar, w którym ta broń została wprowadzona do użytkowania. Wysłuchałem opinii dowódcy, który powiedział, że to jest doskonała broń, praktycznie niezawodna, a wady, które pojawiły się w tzw. okresie dziecięcym, zostały wyeliminowane przez producenta. To jest dobry przykład współpracy krajowego przemysłu i naszych żołnierzy - powiedział Zbigniew Gryglas.
- Usłyszałem od naszych wojskowych, że sprzęt krajowy ma tę wielką przewagę nad sprzętem zagranicznym, że może być szybko modyfikowany pod indywidualne potrzeby, producent zagraniczny tego nie robi - dodał wiceminister.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Zbigniew Gryglas
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 11.09
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA