Polak wyniesiony na ołtarze w Watykanie

2010-10-17, 10:31

Polak wyniesiony na ołtarze w Watykanie
Plac św. Piotra w Watykanie. Foto: (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Papież Benedykt XVI kanonizował błogosławionego Stanisława Kazimierczyka.

Posłuchaj

Relacja Marka Lehnerta z Rzymu
+
Dodaj do playlisty

Podczas uroczystej mszy na Placu św. Piotra Benedykt XVI w poczet świętych Kościoła katolickiego wpisał sześć nowych nazwisk, w tym Stanisława Kazimierczyka, polskiego zakonnika żyjącego w XV wieku. W ceremonii udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.

Stanisław Kazimierczyk to zakonnik żyjący i działający w Krakowie w XV wieku. Do jego czcicieli należał Jan Paweł II, który w 1993 roku ogłosił go błogosławionym. Podczas tej ósmej kanonizacji od początku pontyfikatu Benedykt XVI ogłosi świętymi także jednego zakonnika kanadyjskiego oraz cztery zakonnice: z Włoch, Hiszpanii i Australii.

Przodek prezydenta?

Sława nowego polskiego świętego związana jest z uzdrowieniem przed niechybną utratą wzroku modlącego się do niego w 1617 roku hrabiego Piotra Komorowskiego. Stąd pogłoska, że spokrewniony jest z nim polski prezydent. Bronisław Komorowski wczoraj wyjaśniał jednak, że to nie jest dokładnie jego przodek.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele krajów skąd pochodzą wyniesieni przez Benedykta XVI na ołtarze. Poza prezydentem Komorowskim, we mszy świętej uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Australii i Kanady, hiszpański wiceminister sprawiedliwości oraz przedstawiciel włoskiego rządu.

Benedykt XVI po polsku

W homilii podczas mszy kanonizacyjnej na Placu świętego Piotra w niedzielę papież Benedykt XVI powiedział po polsku, że nowy polski święty, ks. Stanisław Kazimierczyk i dzisiaj może być wzorem dla wiernych.

- Święty Stanisław Kazimierczyk, zakonnik z XV wieku, i dla nas może być przykładem i orędownikiem - mówił Benedykt XVI.

Dodał następnie: "Całe jego życie było związane z Eucharystią. Najpierw przez kościół Bożego Ciała na Kazimierzu w dzisiejszym Krakowie, gdzie u boku matki i ojca uczył się wiary i pobożności; gdzie złożył śluby zakonne u Kanoników Regularnych; gdzie pracował jako kapłan, wychowawca, opiekun potrzebujących".

- Przede wszystkim jednak był związany z Eucharystią przez żarliwą miłość do Chrystusa obecnego pod postaciami chleba i wina; przez przeżywanie tajemnicy jego śmierci i zmartwychwstania, która w sposób bezkrwawy dokonuje się w mszy świętej; przez praktykę miłości bliźniego, której źródłem i znakiem jest komunia - podkreślił papież.

Papież
Papież Benedykt XVI przejeżdża obok pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich oraz ambasador RP Hanny Suchockiej i szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacka Michałowskiego podczas mszy kanonizacyjnej.
 

Mszę święta koncelebrowało 48 kapłanów, wśród nich jedyny Polak - kardynał Stanisław Dziwisz.

sm

Polecane

Wróć do strony głównej