Polska msza z Wilna. Transmisja w TVP Wilno i internecie z nabożeństwa w kościele Zbawiciela
Stacja nadająca dla Polaków na Litwie TVP Wilno kontynuuje cykl bezpośrednich transmisji mszy świętych z wileńskich kościołów. Tym razem za pośrednictwem telewizji oraz internetu będzie można wziąć udział w wieczornym nabożeństwie z kościoła Zbawiciela, nazywanego również kościołem Trynitarzy.
2021-02-27, 21:57
Mszę świętą będą mogli obejrzeć nie tylko widzowie na Litwie. Jej transmisja odbędzie się również w internecie na stronie telewizji TVP Wilno. Początek 28.02 o godzinie 17:25 czasu obowiązującego w Polsce. Mszę odprawi o. Jerzy Czarniawski.
Tam ślub brał Moniuszko
Kościół Zbawiciela położony jest na wileńskim Antokolu. Zbudowany został w kształcie rotundy w XVI wieku i początkowo należał do do Zakonu Przenajświętszej Trójcy, czyli zakonu trynitarzy. To tutaj pod koniec XVIII wieku, po raz pierwszy na ziemiach Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego rozpoczęto obchodzenie Uroczystości Najświętszego Serca Jezusa.
Powiązany Artykuł
Ćwierć wieku działalności Instytutu Polskiego w Wilnie. Placówka podejmuje trudne polsko-litewskie sprawy
Ponadto w kościele znajdowała się słynna figura Jezusa, która przyciągała wiernych. Obecnie można ją podziwiać w pobliskiej świątyni Apostołów Piotra i Pawła. W 1840 roku ślub wzięli tutaj Aleksandra Müller i słynny polski kompozytor Stanisław Moniuszko.
Cerkiew i magazyn
Czternaście lat później na rozkaz gubernatora Michaiła Murawjowa kościół został zmieniony na cerkiew św. Michała Archanioła. Po I wojnie światowej został zwrócony katolikom. W pobliżu świątyni znajdował się klasztor, w którym mieszkała siostra Faustyna Kowalska podczas swojego pobytu w Wilnie. Prawdopodobnie przychodziła tutaj się pomodlić. Dziś w kościele znajdują się relikwie świętej oraz św. Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty, błogosławionych ks.bp. Teofiliusa Matulionisa i księdza Michała Sopoćki.
REKLAMA
W czasach Związku Radzieckiego budynek świątyni zamieniono na magazyn. Po przemianach demokratycznych, w klasztorze obok kościoła, mieściło się Wileńskie Seminarium Duchowne. W 1998 roku świątynia i klasztor zostały przekazane Wspólnocie św. Jana. Od zeszłego roku odprawiane są tu również msze w języku polskim.
fc
REKLAMA