X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dworzec Warszawa Główna wraca do gry. Obsłuży ruch aglomeracyjny i regionalny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:40
14 marca na stacji Warszawa Główna po długiej przerwie znów pojawią się pociągi pasażerskie. Dworzec będzie obsługiwał przede wszystkim ruch aglomeracyjny, regionalny i lokalny.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: The_Pixel/ Shutterstock

Przywrócenie ruchu w tym miejscu ma związek z remontem linii średnicowej. Dworzec Warszawa Główna przejmie częściowo funkcje dworca Warszawa Śródmieście, a linia obwodowa uzupełni linię średnicową w czasie, kiedy będzie ona modernizowana.

Warszawa Główna to historia polskiej kolei

Historia dworca sięga zaborów. W tym miejscu do 1939 roku obsługiwano ruch towarowy na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Po drugiej wojnie światowej pojawiła się konieczność budowy tymczasowego dworca pasażerskiego, gdyż dworzec Warszawa Główna Osobowa został zniszczony w wyniku działań wojennych. Dlatego też nowy, tymczasowy budynek pojawił się w miejscu dawnego dworca towarowego.

Warszawa Główna przez wiele lat pełniła funkcję najważniejszego dworca pasażerskiego stolicy.

Po oddaniu do użytku dworców Warszawa Śródmieście, i później Warszawa Centralna, Warszawie Głównej pozostawiono tylko niewielką część ruchu regionalnego.

AB 1.jpg
Unikatowy przykład połączenia historii z nowoczesnością. W Białymstoku otwarto odnowiony dworzec

Ostatni pasażerski pociąg odjechał stąd w 1997 roku.

Tereny dworca planowano przekształcić w osiedla mieszkaniowe lub biurowe. Jednak nie doszło do porozumienia PKP, które są właścicielem terenu, z władzami samorządowymi Warszawy.

Warszawa Główna włączona w system komunikacji kolejowej Warszawy

Kilka lat temu, kiedy kolejarze pracowali nad planem modernizacji linii średnicowej, pojawiła się konieczność przeniesienia części ruchu pasażerskiego. Wtedy zapadły decyzje o modernizacji linii obwodowej i przywróceniu ruchu na stacji Warszawa Główna.

Dziś kolejarze pokazali dziennikarzom, na jakim etapie są prace remontowe.

Dwa nowe perony są już prawie gotowe. Na obu postawiono wiaty, które będą chronić przed deszczem oczekujących na połączenia.

Wejścia posiadają ułatwienia dla osób o ograniczonej mobilności. Na peronach pojawią się biletomaty.

W tej chwili trwają ostatnie prace wykończeniowe. Montowane jest oświetlenie, zabezpieczenia krawędzi peronów, a także nagłośnienie systemu informacji pasażerskiej.

Dyrektor projektu Rafał Bonaszkiewicz z PKP PLK powiedział, że po zakończeniu modernizacji linii średnicowej, ta stacja też będzie miała rację bytu. Warszawa Główna powiększy przepustowość w ruchu lokalnym i aglomeracyjnym.

Muzeum Warszawa Główna zostanie przeniesione na Szczęśliwice

W tej chwili budynki dworca głównego i bocznice kolejowe są zajmowane przez Stację Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa. W związku z przywróceniem Dworca Głównego do ruchu konieczne było przetoczenie części zabytkowego taboru na tory położone bliżej budynków muzeum. Docelowo ma ono zostać przeniesione na Szczęśliwice na warszawskiej Ochocie.

Warszawa Główna to nie jedyna inwestycja kolejowa w Warszawie

W planach związanych z ponownym uruchomieniem Warszawy Głównej była też budowa kładki pieszo-rowerowej, która połączy dwie dzielnice – Wolę i Ochotę. Prace przy jej budowie są jednak opóźnione i nie zakończą się 14 marca, ale w późniejszym terminie.

Remont linii średnicowej już się rozpoczął. W tej chwili trwają prace przy modernizacji dworca Warszawa Zachodnia, który od zachodu rozpoczyna bieg linii średnicowej.

Potem kolejarze rozpoczną prace na samej trasie i na dworcu Warszawa Śródmieście. Prace przyniosą w efekcie zwiększenie przepustowości, a co za tym idzie, zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów – zarówno w ruchu lokalnym, jak i dalekobieżnym. Modernizacja jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Aleksander Pszoniak, jk

Czytaj także

Rusza rządowa inwestycja, na którą czekano od lat. Rozbudowa i modernizacja stacji PKP Warszawa Zachodnia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:20
Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w podpisaniu umowy na modernizację stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. W ramach przebudowy powstanie między innymi nowa podziemna przestrzeń dworcowa, hala peronowa i tunel tramwajowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygodniejsze podróże w aglomeracji warszawskiej. Jest deklaracja PKP PLK

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:25
Kolejarze zapowiadają wygodniejsze podróże w aglomeracji warszawskiej. Zarządca sieci PKP Polskie Linie Kolejowe podpisał umowę na nadzór nad realizacją robót budowlanych na linii kolejowej Warszawa Wschodnia Osobowa – Warszawa Wawer. To przygotowanie do modernizacji trasy wylotowej z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP PLK: mniej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w minionym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:10
O kilkanaście procent zmniejszyła się liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych w 2020 roku. Raport w tej sprawie przedstawił zarządca sieci – PKP Polskie Linie Kolejowe. Wynika z niego, że zeszły rok był najbezpieczniejszy w historii. Z jednej strony wpłynęła na to pandemia i nieco mniejsze natężenie ruchu. Z drugiej strony PKP PLK cały czas inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych.
rozwiń zwiń