more_horiz
Wiadomości

"Tłem tego ataku była nienawiść do PiS"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 17:15
Nienawiść została posiana i zbiera krwawe żniwo - uważa europoseł Janusz Wojciechowski. Jego współpracownik został zamordowany w biurze poselskim PiS w Łodzi.
Audio

 "Ten człowiek wykrzykiwał, że nienawidzi PiS-u i chce zabić Kaczyńskiego" - powiedział europoseł.


"Ta straszliwa wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba. W dalszym ciągu nie znam szczegółów ani bliższych okoliczności. Wiem, że zginął jeden z moich najbliższych współpracowników, z mojego biura poselskiego w Łodzi" - oznajmił Wojciechowski dziennikarzom.


"Z tego, co się dowiedziałem, tłem tego ataku była polityczna nienawiść do PiS. Ten człowiek wykrzykiwał, że nienawidzi PiS-u i chce zabić Kaczyńskiego. Takie mam relacje bezpośrednio z miejsca, gdzie to się wydarzyło. Nienawiść została posiana i zbiera krwawe żniwo - dodał. - Jestem wstrząśnięty i zbulwersowany, i po ludzku to przeżywam, bo zginął człowiek, który był moim znakomitym współpracownikiem. Niech się opamiętają wszyscy, którzy sieją nienawiść w polskiej polityce i życiu publicznym. To straszne, co się stało".

"Zainspirowała go kampania nienawiści"


W wtorek starszy mężczyzna zaatakował łódzkie biuro PiS. Śmiertelnie postrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła PiS Janusza Wojciechowskiego; ciężko ranił Pawła Kowalskiego, szefa biura posła Jarosława Jagiełły. Policja zatrzymała napastnika.


Zdaniem Wojciechowskiego, nawet jeśli morderca jest człowiekiem niezrównoważonym psychicznie, "to na pewno kampania nienawiści go zainspirowała".


"Powinni się zastanowić ci, co dyskutowali o tym, czy PiS powinien być zdelegalizowany i na ile PiS jest podobny do KPP (Komunistycznej Partii Polski - PAP). Tego typu postawy i nienawiść sączona wobec PiS zebrała straszne żniwo. Zginął człowiek wspaniały, który pomagał i służył ludziom" - powiedział.
Zastrzegł, że wszystkie informacje jakimi dysponuje m.in. w sprawie tożsamości zamordowanego są niepotwierdzone.

"Atmosfera politycznego zdziczenia"


Także szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim Ryszard Legutko wyraził przekonanie, że atak na biuro PiS potwierdza "atmosferę politycznego zdziczenia" w Polsce i brutalnych ataków na Prawo i Sprawiedliwość.


"To wydarzenie potwierdza to, co wiadomo: czujemy się zagrożeni, panuje atmosfera patologicznej wrogości wobec naszego stronnictwa, która wywołuje rozmaite demony i ataki szaleństwa i jak się okazuje, mordercze. Mowa nienawiści, język nienawiści, przemysł nienawiści zbiera żniwo. Czuliśmy się zagrożeni i teraz mamy bolesne potwierdzenie, że takie zagrożenie istnieje" - powiedział.

Zdaniem Legutki, nie było takiej partii, która tak jak PiS byłaby brutalnie atakowana i wobec której nie obowiązywałyby żadne standardy czy choćby "granice nawet zwykłej przyzwoitości".

rr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem