X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cichanouska w Brukseli: media celem brutalnych ataków białoruskiego reżimu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 17:30
Dziennikarze i dziennikarki są celem brutalnych ataków białoruskiego reżimu - mówiła jedna z liderek opozycji Swiatłana Cichanouska podczas wideokonferencji organizowanej przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli. Ambasador Andrzej Sadoś podkreślał, że kolejne sankcje są nieuniknione, ale potrzebny jest także plan wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaFoto: PAP/EPA/MARIO CRUZ

W wideokonferencji uczestniczyli ambasadorowie państw członkowskich, także Kanady, USA i Wielkiej Brytanii, jak również przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz szefowa telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska.

putin free shutt 1200 .jpg
Ekspert: dla Rosji kluczowymi państwami są Białoruś i Kazachstan

Ambasador Andrzej Sadoś powiedział, że 8 marca, w dniu, w którym mówimy o prawach kobiet, Polska chciała zwrócić uwagę na sytuację dziennikarek na Białorusi. Opowiadała o tym Swiatłana Cichanouska, która podkreślała, że bez wolności mediów nie ma demokracji.

Posłuchaj
00:29 sci1.mp3 Swiatłana Cichanouska: dziennikarstwo to nie jest zbrodnia (IAR)

 

Prasa - cel ataków

- Kamizelki z napisem  "Prasa" nie chronią, lecz czynią z dziennikarzy cel ataku. Zawsze będę powtarzać, że dziennikarstwo to nie jest zbrodnia. Białoruscy dziennikarze ryzykują każdego dnia, by przekazać opinii publicznej obiektywne informacje. Dzięki odważnym białoruskim dziennikarzom świat zna prawdę o tym co dzieje się w kraju. Białoruscy dziennikarze są prawdziwymi bohaterami naszych czasów - mówiła Swiatłana Cichanouska.

Czytaj także:

Wspomniała o ostatnich bulwersujących wyrokach skazujących dziennikarki w procesach politycznych. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa z telewizji "Biełsat", zostały skazane na 2 lata kolonii karnej za prowadzenie relacji na żywo z demonstracji opozycji. Dziennikarka niezależnego portalu TUT.by Kaciaryna Barysewicz, która pisała o śmierci Ramana Bandarenki, została skazana na pół roku pozbawienia wolności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
shutterstock_białoruś protesty 1200 free.jpg
Rusłan Szoszyn o Białorusi: sytuacja jest dramatyczna. Represje się zaostrzają

"Każdy dziennikarz musi być przygotowany na aresztowanie"

Liderka białoruskiej opozycji przytoczyła też wspomnienia jednej z dziennikarek o tym jak wygląda dzień pracy. - Jest 10.00 i jak zwykle zakładam dwie pary legginsów i dwie pary skarpet. Dodatkowo do plecaka wkładam jeszcze jedną parę skarpet, bieliznę i szczoteczkę do zębów. Znam na pamięć numer telefonu do mojego prawnika, ale cały czas go w myślach powtarzam, tak na wszelki wypadek. Każdy dziennikarz musi być przygotowany na aresztowanie, w każdej chwili - mówiła Swiatłana Cichanouska.


Posłuchaj
00:30 sci2.mp3 Swiatłana Cichanouska o dniu pracy dziennikarza na Białorusi (IAR)

 

Poinformowała, że w ubiegłym roku na Białorusi doszło do 480 zatrzymań dziennikarzy.

Sankcje wobec reżimu, wsparcie dla społeczeństwa

mid-epa09053490 (1) (2).jpg
"Szybciej piekło zamarznie". Stanowcza odpowiedź szefa MSZ Litwy na wniosek Białorusi ws. wydania Cichanouskiej

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś mówił, że nie ma przyzwolenia w Europie na represje wobec mediów, kobiet i społeczeństwa obywatelskiego.

- Czwarty zestaw sankcji wobec reżimu wydaje się więc oczywisty i nieunikniony - powiedział Andrzej Sadoś.

Dodał, że podczas wideokonferencji mowa też była o pozytywnej agendzie, czyli programie wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi. To pomysł Polski poparty w ubiegłym roku przez przywódców na unijnym szczycie, którzy zlecili Komisji Europejskiej jego przygotowanie.

- Mówiliśmy o konieczności materialnego wsparcia dla przedstawicieli mediów i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Dlatego, że bez tego wsparcia demokracja na Białorusi nie będzie mogła się rozwijać - podkreślił ambasador Polski przy Unii.

ms,fc

Czytaj także

Wystawa fotografii "Białoruś: marsz wolności"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:22
"Białoruś: marsz wolności" to tytuł wystawy fotograficznej otwartej w Kordegardzie - Narodowym Centrum Kultury. Ekspozycja dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy siedmiorga białoruskich fotografów. Tworzy poruszający i pełen emocji obraz wydarzeń rozgrywających się od sierpnia ubiegłego roku na białoruskich ulicach po wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczna sytuacja dziennikarek na Białorusi. Dziś wideokonferencja w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 07:42
Sytuacja dziennikarek na Białorusi to temat wideokonferencji organizowanej przez Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli.
rozwiń zwiń