X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: monitorujemy sytuację ze szczepionką AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 23:35
- Polska ma przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków (EMA) i analizuje wszystkie docierające do Polski sygnały na temat szczepionki firmy AstraZeneca - zapewnił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Michele Ursi
shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
Doniesienia o skutkach ubocznych szczepionek AstraZeneki. Europejska Agencja Leków bada sprawę

Niedzielski dodał, że jego resort nie widzi dowodów, które by potwierdzały, że ta szczepionka jest niebezpieczna.

Czytaj także:

Szefa resortu zdrowia zapytano w Telewizji Trwam o szczepionkę firmy AstraZeneca i o zawieszenie jej stosowania przez niektóre kraje, w tym przez Norwegię, która wstrzymała szczepienia tym preparatem, powołując się na wcześniejszą decyzję rządu Danii, który podejrzewa, że specyfik może wywoływać skutki uboczne - zakrzepy krwi.

Wcześniej szczepienia tym preparatem wstrzymały również Austria, Estonia, Litwa, Łotwa i Luksemburg, a także Włochy i Islandia.

Odpowiadając na to pytanie, Niedzielski podkreślił, że Polska ma swojego przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków (EMA, jest nim dr Grzegorz Cessak - red.), która zbiera "wszystkie informacje i sygnały" o stosowanych szczepionkach. - Mamy informację z pierwszej ręki, co się tam dzieje - zapewnił.

Dodał, że resort analizuje wszystkie docierające do Polski sygnały o szczepionce AstraZeneki.

sluzba zdrowia szczepienia pap 1200 .jpg
"Mają wysoki poziom bezpieczeństwa". Włoski raport o szczepieniach na COVID-19

"Nie ma bezpośredniego powiązania między szczepionką a epizodami"

- Komitet oceniający ryzyko w EMA wydał opinię, że nie ma bezpośredniego powiązania między szczepionką a epizodami, które były zgłaszane. Oczywiście część krajów reaguje konserwatywnym odruchem od razu zatrzymania tych szczepień, ale my nie widzimy takich związków, nie widzimy dowodów, które by potwierdzały, że ta szczepionka jest niebezpieczna w jakimś zakresie - powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że preparat AstraZeneki na całym świecie podano milionom osób. - Przypadki, które się zdarzają, muszą być indywidualnie wyjaśniane i pod tym względem pilnujemy wszystkich informacji, które do nas napływają - zapewnił.

Dodał, że podział na lepsze i gorsze szczepionki jest podziałem sztucznym, bo każda ze szczepionek uodparnia - ochrania przed zakażeniem i chroni przed ciężkim przechodzeniem choroby. - O to chodzi w szczepionce, a nie to, czy się zakazimy. Najważniejsze, żeby nic nam nie groziło - podkreślił.

Niedzielski zaznaczył też, że zaszczepienie nie jest obowiązkiem. - To jest prawo i przywilej. Mogą z tego państwo skorzystać, do czego ja zachęcam i namawiam - powiedział Niedzielski.

Szczepienia w Polsce

Szef MZ wyjaśnił, że w Polsce zaszczepionych jest 2,5 mln osób. - 2,5 mln ludzi dostało pierwszą dawkę, a z tych 2,5 mln 1,5 mln dostało drugą, to daje w sumie 4 mln szczepień. Osób chronionych w pełni mamy 1,5 mln, a osób, które są chronione co najmniej jedną dawką, mamy 2,5 mln - wyjaśnił Niedzielski.

Poinformował także, że 80-90 proc. personelu medycznego zostało zaszczepione "w zasadzie już dwoma dawkami".

- Można powiedzieć, że grupa lekarzy jest rzeczywiście zabezpieczona. [...] Można powiedzieć, że wśród lekarzy nie powstają nowe ogniska, tak samo, jak wśród pielęgniarek, których jest zaszczepionych ponad 150 tys., a wśród lekarzy to jest 120 tys. To są duże liczby i jakościową, fundamentalną zmianą między drugą a trzecią falą jest to, że teraz szpitale czy przychodnie stają się bezpieczniejszym miejscem - zapewnił.

Dodał, że w DPS-ach zaszczepiono już ponad 70 proc. pacjentów.

***


***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Kolejna szczepionka dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej? Dziś decyzja EMA

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 07:55
Europejska Agencja Leków wyda dziś opinię w sprawie szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Johnson&Johnson. Eksperci agencji zdecydują, czy preparaty tego koncernu mogą uzyskać autoryzację w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten kraj prowadzi najintensywniej akcję szczepień. Blisko 320 tys. zaszczepionych w jeden dzień

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:49
Chile w tym tygodniu stało się krajem najszybciej szczepiącym swoich obywateli przeciw COVID-19 i pod względem tempa szczepień wyprzedziło nawet Izrael - wynika z danych portalu Our World in Data.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Preparat firmy Johnson & Johnson. Dr Michał Sutkowski: szczepionka jest bezpieczna i skuteczna

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 19:00
Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. W czwartek zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków, uznając, że preparat jest bezpieczny i może być podawany osobom powyżej 18 roku życia. 
rozwiń zwiń