X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Sutkowski: w oddziałach zakaźnych jest coraz więcej młodych pacjentów, ta grupa mniej się pilnuje

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 12:24
Zgłasza się coraz więcej osób z objawami koronawirusa, więc jest coraz więcej testów. Ale istnieje znaczna szara strefa osób, które się nie zgłaszają. Od miesięcy apelujemy wszyscy, mówimy o tym, żeby się zgłaszać szybciej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Podkreślił, że w powodu niezgłaszania się z objawami rośnie liczba młodych pacjentów na oddziałach zakaźnych w szpitalach.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ
shutterstock koronawirus free koronawirus polska free 1200.jpg
Ponad 21 tys. nowych zakażeń koronawirusem, 343 osoby zmarły. Nowe dane MZ

W ciągu ostatniej doby przybyło 21 049 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa - podaje Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 343 osoby. Od wczoraj z COVID-19 wyzdrowiało 15 670 osób. W ciągu doby wykonano ponad 73 tysiące testów na obecność koronawirusa. W Polskim Radiu 24 dane te komentował dr Michał Sutkowski.

"Trudno przewidzieć cokolwiek"

Gość PR24 podkreślił, że w pandemii trudno przewidywać cokolwiek, ponieważ w jej przebiegu jest bardzo wiele zmiennych, które sprawiają, że jest ona swoistą "entropią medyczną". Wyjaśnił, że pojawiające się codziennie dane dotyczące zakażeń są "bardzo zgrzebne" i tak naprawdę wskazują jedynie na tendencję, na dodatek tę - wzrostową lub spadkową - pokazują też dopiero po kilku dniach.

- Mogliśmy się tego spodziewać, że ta trzecia fala będzie. Myślę, że nie spodziewaliśmy się trochę dynamiki tej trzeciej fali, ona jest duża. Średnia tygodniowa jest rzędu 14-14,5 tys., a ja podejrzewałem, że w szczycie będzie 15-16 tys. Ten szczyt ma być za 3 tygodnie, a ja przypuszczałem, że za 2 tygodnie, obawiam się, że mogą być te wartości wyższe - mówił dr Michał Sutkowski.

Czytaj również:

Apel do Polaków

shutterstock szczepionka free 1200.jpg
Opublikowano dane dot. szczepień na COVID-19 w Polsce. Niemal 1,6 mln osób otrzymało dwie dawki preparatu

Ekspert podkreślił, że liczba ponad 73 tys. testów na obecność patogenu, to liczba duża. Wyjaśnił, że zgodnie z obecnym założeniem testuje się pacjentów objawowych. Dodał także, że "istnieje szara strefa osób, które się nie zgłaszają", które wierzą, że same sobie poradzą z zakażeniem, a często, po kilku dniach izolacji, wychodzą i zakażają innych.

- Za pośrednictwem Polskiego Radia 24 - apel do państwa. Od kilku miesięcy apelujemy wszyscy, lekarze rodzinni, władza, mówimy o tym, żeby się zgłaszać szybciej. Koledzy w oddziałach zakaźnych mają coraz więcej młodych pacjentów, to kolejna tendencja, a więc z grup takich, które mniej się pilnują - mówił dr Michał Sutkowski.

Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2021_03_13-11-07-05_Sutkowski.mp3 Dr Michał Sutkowski o walce z pandemią COVID-19 w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 13.03.2021
Godzina emisji: 11.07

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Polska kupi szczepionki z Rosji i Chin? Dr Sutkowski: warto się przygotowywać

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 12:15
- Każda szczepionka, która przejdzie kwalifikacje Europejskiej Agencji Leków, powinna być stosowana na polskim rynku - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcje stacjonarne wrócą w kwietniu? Minister edukacji: realne, jeśli opanujemy pandemię

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 21:50
- Mogę tylko przewidywać, że kwiecień pozostaje realny, jeśli tylko ta trzecia fala pandemii koronawirusa zostanie opanowana - powiedział w Polsat News minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany, czy dzieci wrócą do szkół w kwietniu. - Jest na to duża szansa, jeśli wszyscy zachowamy odpowiedzialność społeczną - dodał.
rozwiń zwiń