X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowe fregaty dla Marynarki Wojennej. Szef MON: duża siła rażenia ma odstraszać ew. agresora

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 22:10
- Budowa okrętów obrony wybrzeża Miecznik jako fregat będzie służyła odstraszaniu, jest zgodna ze strategią bezpieczeństwa morskiego wypracowaną przez ośrodek prezydencki – powiedział we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 3. FLOTYLLA OKRĘTÓW

- To są okręty, których zadaniem będzie odstraszanie ewentualnego agresora. Jak można odstraszać agresora? Poprzez wielozadaniowość i dużą siłę rażenia – powiedział w TVP Info szef MON, który dzień wcześniej zatwierdził wniosek Inspektoratu Uzbrojenia w sprawie pozyskania tych jednostek.

1200_marynarka_PAP.png
60 miliardów zł na modernizację i rozwój. MON zdał sprawozdanie nt. stanu Marynarki Wojennej

Ponownie zapewnił, że będzie "nadzorował ten proces", by wykonawcy nie zawyżali ceny, a wojsko wymagań, "tak żeby za dobrą cenę, w najkrótszym możliwym czasie Marynarka Wojenna dysponowała takimi okrętami".

Nowoczesna broń

- Dlaczego to są większe jednostki, dlaczego to są fregaty? Również dlatego, że jest to zgodne ze Strategiczną koncepcją bezpieczeństwa morskiego RP, wypracowaną na potrzeby prezydenta Andrzeja Dudy, stworzoną przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział.

Ta koncepcja jest spójna, ta koncepcja daje gwarancję tego, że Marynarka Wojenna będzie wyposażona w broń nowoczesną i realnie odstraszającą – dodał.

TWITTER błaszczak 663 free.jpg
22 lata Polski w NATO. Szef MON: jesteśmy wśród krajów nadających ton w sojuszu

Wcześniejsze plany zakładały budowę okrętów obrony wybrzeża jako korwet.

Jak powiedział Błaszczak, "siła rażenia jednej fregaty będzie podobna do siły rażenia Morskiej Jednostki Rakietowej" - złożonej z dwóch dywizjonów jednostki nabrzeżnej.

W polskich stoczniach

Minister powtórzył, że okręty mają zostać zbudowane w krajowych stoczniach, nie tylko należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale także w prywatnych.

- Sukcesem zakończyła się kooperacja polskich stoczni prywatnych z PGZ związana z budową niszczycieli min – przypomniał, nawiązując od projektu Kormoran II, z których pierwszy okręt jest w służbie, dwie kolejne mają wejść do linii.

- Oczywiście skala wyzwania w postaci budowy fregaty jest dużo większa i stawia większe wymagania i oczekiwania, ale jestem spokojny, że do tego dojdzie - powiedział.

Według informacji MON przedstawionej we wtorek sejmowej komisji obrony okręty programu Miecznik mają zostać przekazane Marynarce Wojennej do 2033 r.

fc

Czytaj także

Plany zakupowe MON dla Marynarki Wojennej. Najpierw okręt Miecznik

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:30
Marynarka Wojenna otrzyma nowy okręt obrony wybrzeża typu Miecznik. Zakup używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego zależy od szwedzkiej oferty - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa fregat w polskich stoczniach. Szef MON: sądzę, że w tym roku podpiszemy kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 23:23
Polski przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować fregatę rakietową przewidzianą w programie okrętu obrony wybrzeża Miecznik, finansowanie jest zapewnione – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w TVP Info. Dodał, że umowa może zostać podpisana w tym roku.
rozwiń zwiń