X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Bezpardonowy atak w związku z procesami integracji gospodarczej". Premier o artykułach nt. Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 21:46
- Bezpardonowy atak na Daniela Obajtka ma związek z tym, że prezes PKN Orlen prowadzi bardzo ważne procesy, które są nie w smak naszym niektórym sąsiadom - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Daniel Obajtek "sam poprosił o weryfikację swoich wszystkich rachunków" przez CBA.
Danel Obajtek
Danel ObajtekFoto: Gazeta Polska/FORUM
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zarzuty majątkowe wobec Daniela Obajtka są wywołane sposobem, w jaki zarządza Orlenem
  • - Jestem przekonany, że ten atak ma związek, również z tym, przede wszystkim z tym, że pan prezes Obajtek prowadzi bardzo ważne procesy integracji gospodarczej, procesy, które - można powiedzieć wprost - są nie w smak naszym niektórym sąsiadom, i one są prowadzone dla wzmocnienia pozycji energetycznej Polski - powiedział premier
  • Mateusz Morawiecki podkreślił, że prezes PKN Orlen sam poprosił Centralne Biuro Antykorupcyjne o sprawdzenie jego dochodów
beata szydlo pap 1200 .jpg
Premier: medialny atak na rodzinę Beaty Szydło, to bezpardonowa próba podeptania godności człowieka

Szef rządu, po powrocie do kraju z jednodniowej wizyty we Francji został zapytany przez dziennikarzy, czy informacje na temat prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka "nie powinny zostać wyjaśnione i czy nie zaczyna on ciążyć Prawu i Sprawiedliwości". - O ile wiem, i myślę, że państwo jesteście poinformowani, to pan prezes Obajtek sam poprosił o weryfikację swoich wszystkich rachunków przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Takie oświadczenie przez CBA zostało wydane, czyli weryfikacja nastąpiła - odpowiedział szef rządu.  - Ta weryfikacja jest bardzo ważna - dodał. 

"Powiązanie faktów bardzo potrzebne"

Premier Mateusz Morawiecki ocenił także, że atak na prezesa PKN Orlen ma związek z prowadzonymi przez niego procesami biznesowymi. - Warto się zastanowić, skąd akurat teraz taki bezpardonowy atak. I jestem przekonany, że ten atak ma związek, również z tym, przede wszystkim z tym, że pan prezes Obajtek prowadzi bardzo ważne procesy integracji gospodarczej, procesy, które - można powiedzieć wprost - są nie w smak naszym niektórym sąsiadom, i one są prowadzone dla wzmocnienia pozycji energetycznej Polski - powiedział premier.

Posłuchaj
00:27 pmm - obajtek setka .mp3 Premier Mateusz Morawiecki: zarzuty majątkowe wobec Daniela Obajtka mają związek z tym, jak zarządza Orlenem (IAR)

Czytaj także: 

- W takich sytuacjach dzieją się najróżniejsze rzeczy. Takie powiązanie faktów, myślę, że jest bardzo potrzebne i powinno dać bardzo wiele do myślenia wszystkim - powiedział Mateusz Morawiecki.

1200_Obajtek_Forum.png
"Manipulacja, celowe wprowadzanie w błąd". Pełnomocnik Obajtka odpowiada na artykuł "GW"

Wniosek do CBA

We wtorek pełnomocnik Daniela Obajtka mec. Maciej Zaborowski wniósł o kompleksową kontrolę majątku i oświadczeń majątkowych w imieniu swojego klienta, zapewniając, że nie ma on nic do ukrycia. Pismem złożonym w CBA prezes PKN Orlen wniósł o przeprowadzenie kompleksowej kontroli swojego majątku, w tym m.in. także ponownej kontroli złożonych w ubiegłych latach oświadczeń majątkowych. Zaborowski zapewnił, że to własna inicjatywa Daniela Obajtka, która ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości co do jego osoby i jego majątku.

Pełnomocnik podkreślił, że oświadczenia majątkowe były wielokrotnie badane przez różne służby, w tym m.in. przez CBA i prokuraturę za rządów poprzedniej koalicji.

Czytaj także: 

W środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował w Sejmie, że CBA rozpoczęło już czynności mające na celu zbadanie zarzutów formułowanych pod adresem Daniela Obajtka. Zwracając się do polityków opozycji, stwierdził, że nie ma złudzeń, iż będą oni te działania podważać.

1200 (1).jpg
Obajtek wnioskuje o kompleksową kontrolę jego majątku. Żaryn: CBA wszczęło czynności

Doniesienia niektórych mediów

W ostatnich tygodniach niektóre media donoszą o majątku prezesa PKN Orlen i wątpliwościach dotyczących pochodzenia m.in. licznych nieruchomości należących do Obajtka. W związku z tymi doniesieniami politycy opozycji poinformowali o złożeniu zawiadomień i wniosków do m.in. prokuratury, NIK i CBA ws. nieprawidłowości dotyczących działalności i majątku b. wójta Pcimia. Koalicja Obywatelska przekazała też, że powołuje w klubie zespół śledczy, który będzie zajmował się sprawą obecnego prezesa Orlenu.

Obajtek konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom. We wtorek rano w Polskim Radiu 24 mówił, że został sprawdzony z całego życia zawodowego przez CBA i prokuraturę, a jego dochody są udokumentowane. Zapewnił, że nie ukrywa majątku. Zapowiedział też wejście na drogę sądową w związku z ostatnimi publikacjami medialnymi na jego temat.


mbl

Czytaj także

Prof. Ryba: celem "GW" jest spacyfikowanie Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:58
- Tylko naiwny mógłby twierdzić, że są inne powody ataków na Daniela Obajtka niż polityczne. Akcja medialna dotycząca prezesa Orlenu ma zorganizowany charakter. Nie ma innej metody, by to uciąć, jak wykorzystać czynnik prawny - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próba odzyskania przedpola przez opozycję". Piotr Semka o atakach na Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:00
- Stopień zaangażowania Gazety Wyborczej w taką akcję, gdzie codziennie jest jakaś sensacja, w dużej mierze osłabia efekt, widać zaangażowanie w próbę odzyskania przedpola przez opozycję - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka ("Do Rzeczy"). W debacie wzięli udział również Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna") oraz Mateusz Wyrwich ("Niedziela").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orlen respektuje polską rację stanu". Marek Formela o przyczynach ataków na Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:00
- Pierwszoplanowy jest wątek dotyczący gigantycznego programu geopolityczno-gospodarczego, który PKN Orlen zaczął przez ostatnie trzy lata realizować. To zupełnie inna polityka gospodarcza, inne rozumienie roli koncernów będących własnością skarbu państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Formela ("Gazeta Gdańska"), analizując powody medialnych ataków na prezesa koncernu Orlen.
rozwiń zwiń