"Nie mam powodu, by wątpić w jego kompetencje". Poseł PSL o kandydaturze dr Wróblewskiego na RPO

- Przy sporze należy poszukiwać kandydatów wśród przedstawicieli wydziałów prawa i takich kandydatów staramy się wspierać - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PSL Andrzej Grzyb. Prof. Sławomir Patyra został wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej-PSL na Rzecznika Praw Obywatelskich. 

2021-03-18, 08:25

"Nie mam powodu, by wątpić w jego kompetencje". Poseł PSL o kandydaturze dr Wróblewskiego na RPO
Andrzej Grzyb. Foto: PR24/RB

Posłuchaj

Andrzej Grzyb gościem Stanisława Janeckiego (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Sławomir Patyra jest profesorem UMCS w Lublinie, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji oraz kierownikiem katedry prawa konstytucyjnego. - Posiada pozytywne opinie w środowisku akademickim i wśród studentów. Wspólna kandydatura to też efekt przepisów, które obowiązują w parlamencie. Trzeba zebrać odpowiednią liczbę podpisów, by kandydata wystawić. Przeprowadziliśmy ciekawą  rozmowę z prof. Patyrą i stwierdziliśmy, że go poprzemy - powiedział Andrzej Grzyb. 

Powiązany Artykuł

Bartłomiej Wróblewski PAP Arch-1200.jpg
"Niezależny i uczciwy". Michał Dworczyk o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO

Rzecznika wybiera Sejm za zgodą Senatu. Parlament próbował wybrać nowego RPO już trzy razy. Na urząd dwukrotnie kandydowała popierana przez opozycję mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Nie udało się też wybrać popieranego przez PiS wiceszefa resortu spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Zdaniem Andrzeja Grzyba "mamy do czynienia z polaryzacją przy wyborze RPO". - W takiej sytuacji łatwiej jest popierać własnego kandydata. Przy sporze należy poszukiwać kandydatów wśród przedstawicieli wydziałów prawa i takich kandydatów staramy się wspierać - tłumaczył poseł PSL.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko RPO jest poseł Bartłomiej Wróblewski, doktor prawa, specjalizujący się w prawie konstytucyjnym. - Głównym atutem dr. Wróblewskiego jest to, że jest czynnym politykiem. Tymczasem instytucja RPO powinna być wolna od kandydatów czynnie zaangażowanych w politykę, wymaga bezstronności. Nawet gdyby Bartłomiej Wróblewski starał się jak najbardziej być fair, to zawsze będzie ciążył na nim pierworodny grzech czynnego polityka. Nie ma pewności, czy bezstronność będzie zachowana w przypadku sporu na linii obywatel - aktualny układ polityczny. Nie mam natomiast żadnego powodu, by wątpić w merytoryczne kompetencje dr. Wróblewskiego - podkreślił Andrzej Grzyb. 

REKLAMA

Posłuchaj

Andrzej Grzyb gościem Stanisława Janeckiego (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 18:39
+
Dodaj do playlisty

We wrześniu 2020 r. skończyła się 5-letnia kadencja obecnego RPO Adama Bodnara. W związku z tym, że nie udało się wybrać jego następcy, nadal sprawuje urząd. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Andrzej Grzyb (PSL-Koalicja Polska)
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 7.35

PR24/tj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej