Łukasz Rzepecki o projekcie MS: pochylimy się nad tym podczas prac zespołu ds. sędziów pokoju
Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy wprowadzający instytucję sędziów pokoju. - Cieszę się, że ten projekt powstał. Pochylimy się nad nim podczas prac zespołu do spraw sędziów pokoju - mówi portalowi PolskieRadio24.pl doradca prezydenta Łukasz Rzepecki. Inauguracyjne posiedzenie zespołu w piątek.
2021-03-18, 16:29
Prezydent Andrzej Duda weźmie w piątek udział w inauguracyjnym posiedzeniu zespołu do spraw sędziów pokoju. Zespół został powołany przez prezydenta w ubiegłym tygodniu. Na jego czele stanął znany adwokat prof. Piotr Kruszyński zarekomendowany przez Kukiz'15. Prezydenta reprezentować będą Paweł Mucha, który został wybrany na sekretarza, oraz Anna Surówka-Pasek i Łukasz Rzepecki. Do zespołu zostali powołani także przedstawiciele ministra sprawiedliwości oraz I prezes Sądu Najwyższego.
Powiązany Artykuł

Zbigniew Ziobro: przygotowaliśmy projekt wprowadzający sędziów pokoju
Celem zespołu jest opracowanie koncepcji legislacyjnej wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju. - Pracę nad regulacją stanowią kontynuację procesu reformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Liczba spraw, którymi obecnie zajmują się sędziowie jest ogromna, co sprawia, że obywatele oczekują na sprawiedliwość bardzo długo, nawet w prostych sprawach. Droga do rozwiązania tej trudnej sytuacji może być w powołaniu instytucji sędziów pokoju. Mogliby przejąć do rozstrzygnięcia część drobnych spraw - mówi portalowi PolskieRadio24.pl doradca prezydenta i członek zespołu Łukasz Rzepecki.
Projekt ministerstwa sprawiedliwości
Tymczasem dziś projekt dotyczący wprowadzenia instytucji sędziów pokoju przedstawił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że został on przygotowany już w 2019 roku. Zbigniew Ziobro stwierdził, że przy opracowywaniu dużej części zmian resort pracował wspólnie z ruchem Pawła Kukiza, choć ostatecznie ministerstwo przygotowało swój własny projekt ustawy.
Propozycja ministerstwa sprawiedliwości zakłada, że wybór sędziów pokoju odbywałby się w demokratycznych wyborach połączonych z wyborami samorządowymi, które odbywałyby się w ramach powiatów. Zbigniew Ziobro podkreślił, że istotne jest, aby lokalne społeczności mogły mieć realny wpływ na funkcjonowanie sądownictwa. Dodał, że ważne jest, aby część drobnych spraw "mogła być rozstrzygana przez osoby cieszące się powszechnym szacunkiem i autorytetem w ramach danej społeczności, przez osoby wybrane w demokratycznych wyborach".
Prezydencki projekt w ciągu kilku miesięcy
Łukasz Rzepecki mówi, że projekt zostanie włączony do prac prezydenckiego zespołu do spraw sędziów pokoju. - Cieszę się, że ten projekt powstał. Pochylimy się nad nim podczas prac zespołu do spraw sędziów pokoju - mówi doradca prezydenta. Zdaniem Rzepeckiego projekt ministerstwa sprawiedliwości nie zamyka zespołowi prezydenckiemu pola do działania.
Powiązany Artykuł

Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju
- Ten projekt może być bazą dla naszych prac. Decyzję podejmie pan prezydent. Nie chcę zdradzać szczegółów, poczekajmy do jutra. Najważniejsze, że toczy się dyskusja wokół tej kwestii, ruszają pracę i jest szansa na to, żeby instytucja sędziów pokoju została wprowadzona. Mamy bardzo mocny merytorycznie zespół. Myślę, że uda nam się przygotować stosowane regulacje w miarę szybko - dodaje prezydencki doradca.
Zdaniem rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego jest szansa, że prezydencki projekt ustawy o sędziach pokoju powstanie w ciągu kilku miesięcy. W Programie 3 Polskiego Radia powiedział, że zespół ma też analizować kwestię, czy do powołanie sędziów pokoju będzie potrzebna zmiana Konstytucji. W tej sprawie pojawiają się różne opinie.
Zespół do spraw sędziów pokoju jest odpowiedzią na postulaty, które wpływały do prezydenta. - Pan prezydent podziela zdanie i te opinie, które mówią, że reforma polskiego systemu sprawiedliwości powinna być kontynuowana. Powołanie tego zespołu postrzega jako kolejny krok zmierzający do osiągnięcia tego celu - mówiła w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.
Inauguracyjne posiedzenie zespołu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpocznie się o godzinie 15.
MF, PolskieRadio24.pl