X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Precyzyjnie zaplanowana operacja". Jacek Karnowski o atakach na prezesa Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:59
- Ja bym to jednak wiązał z fuzją z Lotosem. (...) Są takie firmy, z których żyją różne nawarstwiające się układy, środowiska, tysiące ludzi, które funkcjonują doskonale, niezależnie od tego, kto rządzi w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny tygodnika "Sieci" Jacek Karnowski, komentując ataki mediów i opozycji na prezesa Orlenu Daniela Obajtka.
Daniel Obajtek
Daniel ObajtekFoto: Orso / Shutterstock.com

W środę politycy opozycji powołali w Sejmie Zespół Śledczy ds. Zbadania Legalności Działalności Publicznej Daniela Obajtka. Na jego czele stanął poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. W Polskim Radiu 24 o zarzutach kierowanych w stronę prezesa PKN Orlen przez media i opozycję mówił redaktor naczelny "Sieci" Jacek Karnowski.

Daniel Obajtek forum 1200.jpg
"Nie ugnę się i będę nadal działać". Obajtek odpowiada na zarzuty i nazywa je "paskudnymi manipulacjami"

Akcja przygotowana przez służby?

Publicysta odniósł się do artykułu "Dziennika Zachodniego" (należącego do kupowanej przez Orlen Grupy Polska Press), w którym autor pisze, że "Daniela Obajtka nie powinno już być, ale przecież jest wytworem i symbolem Nowego Ładu Polski rządzonej przez PiS". Jak stwierdził gość audycji, to nie zaskakuje, bo redakcje kupowane obecnie przez Orlen budują "zasieki" i im bliżej jest do sfinalizowania procedury wykupu, tym ostrzejszy jest atak.

- Natomiast co do meritum, to on się oczywiście myli, bo Daniel Obajtek powinien się wytłumaczyć ze wszystkich zarzutów. Ale czy on obecnie ma szansę się z tego wytłumaczyć? Bardzo wątpliwe - mówił Jacek Karnowski.

- To wszystko sprawia wrażenie takiej kaskadowej, precyzyjnie zaplanowanej operacji, w której stale narasta napięcie, która była po prostu przygotowana i to raczej nie przez dziennikarzy. W mojej ocenie albo jakaś duża, prywatna wywiadownia gospodarcza, albo jakiś odłam byłych bądź obecnych, krajowych bądź zagranicznych służb specjalnych to zgromadził i po prostu gdzieś porozdawał. Pracujemy w redakcjach i wiemy, że takie rzeczy dziennikarze raczej dostają - dodał.

Czytaj również:

Komu zależy na przerwaniu fuzji Orlenu z Lotosem?

obajtek 1200 forum.jpg
"Doceniamy to, co robi w Orlenie". Rzecznik prezydenta o Danielu Obajtku

Gość PR24, zapytany o to, po co organizowana jest akcja uderzenia w Daniela Obajtka, odparł, że komuś zależy na tym, żeby Daniel Obajtek właśnie w tej chwili przestał być prezesem PKN Orlen.

- Ja bym to jednak wiązał z fuzją z Lotosem. To pozornie brzmi niewinnie - ta fuzja z Lotosem, bo przecież wszystko pozostaje na swoim miejscu właściwie, poza zmianą jakichś struktur. Ale w mojej ocenie to jest tak, że taka firma, jak Lotos na wybrzeżu, trochę jak KGHM w zagłębiu lubińskim, to są takie firmy, z których żyją różne nawarstwiające się układy, środowiska, tysiące ludzi, które funkcjonują doskonale, niezależnie od tego, kto rządzi w Warszawie - wyjaśnił Jacek Karnowski.

- To są takie zasoby lokalnych układów, zasoby lokalnych elit. I teraz ta fuzja widocznie komuś zagraża. To jest moja spekulacja - dodał.

Posłuchaj
24:31 PR24_mp3 2021_03_18-14-33-54_Karnowski.mp3 Jacek Karnowski o atakach medialnych na Daniela Obajtka ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci")
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 14.34

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Ryba: celem "GW" jest spacyfikowanie Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:58
- Tylko naiwny mógłby twierdzić, że są inne powody ataków na Daniela Obajtka niż polityczne. Akcja medialna dotycząca prezesa Orlenu ma zorganizowany charakter. Nie ma innej metody, by to uciąć, jak wykorzystać czynnik prawny - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próba odzyskania przedpola przez opozycję". Piotr Semka o atakach na Daniela Obajtka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:00
- Stopień zaangażowania Gazety Wyborczej w taką akcję, gdzie codziennie jest jakaś sensacja, w dużej mierze osłabia efekt, widać zaangażowanie w próbę odzyskania przedpola przez opozycję - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka ("Do Rzeczy"). W debacie wzięli udział również Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna") oraz Mateusz Wyrwich ("Niedziela").
rozwiń zwiń