X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konflikt palestyńsko-izraelski. Ks. prof. Andrzej Kobyliński o pojęciu wojny sprawiedliwej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 21:35
- Mamy do czynienia z dwoma zjawiskami, które w pewnym sensie wywróciły teorię wojny sprawiedliwej, to nowe technologie (…) oraz nowe formy konfliktów, jak terroryzm czy wojny hybrydowe - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk, filozof (UKSW).
Palestyńczycy wracają po domów po zawieszeniu konfliktu w Strefie Gazy
Palestyńczycy wracają po domów po zawieszeniu konfliktu w Strefie Gazy Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Papież Franciszek wyraził zadowolenie z zawieszenia broni w izraelsko-palestyńskim konflikcie w Strefie Gazy. Wezwał katolików do modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. "Dziękuję Bogu za decyzję o powstrzymaniu konfliktu i rozlewu krwi. Modlę się o to, by obie strony podążały drogą dialogu i pokoju" - mówił ojciec święty.

Strefa Gazy PAP 1200.jpg
Konflikt w Strefie Gazy. Dr Grabowski: każda ze stron poniosła straty

Ks. prof. Andrzej Kobyliński rozważał pojęcie wojny sprawiedliwej w kontekście konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Przypominał także o czterech jej kryteriach. - Jest ona wówczas, gdy mamy pewność, że szkoda wyrządzana przez napastnika narodowi lub wspólnocie jest długotrwała, poważna i niezaprzeczalna. Drugim kryterium jest to, że wszystkie pozostałe środki dyplomatyczne zmierzające do położenia kresu szkodom okazały się nierealne lub nieskuteczne. Po trzecie, muszą być uzasadnione warunki użycia siły militarnej, i wreszcie użycie broni nie może nieść za sobą jeszcze poważniejszego zła i zamętu niż zło, które należy usunąć - przypominał.

Posłuchaj
23:38 PR24_mp3 2021_05_26-20-06-05.mp3 Ks. prof. Andrzej Kobyliński o konflikcie Izrael-Palestyna (Polskie Radio 24 / Terlikowski na froncie)

- Rozumiem papieża Franciszka, który szczególnie w encyklice "Fratelli tutti" mówi, że powinniśmy przenieść do lamusa kategorię wojny sprawiedliwej, ponieważ zbyt łatwo można się na nią powoływać. Wszyscy, którzy prowadzą dziś konflikty zbrojne, próbują uzasadnić swoje dziania, powołując się na racje moralne, na to, że chcą przywrócić pokój, a to, co osiągną dzięki działaniom zbrojnym, będzie dobre. Nie zawsze tak się dzieje - podkreślał gość audycji.

Czytaj więcej:

Według palestyńskich danych wojna kosztowała życie 243 osób, w tym 66 dzieci. Rannych zostało prawie 2 tysiące osób. Izraelskie naloty miały zrujnować prawie 17 tysięcy domów. Po stronie izraelskiej wojna kosztowała życie 12 osób, w tym dwojga dzieci. Eksperci szacują, że straty spowodowane konfliktem mogą znacząco spowolnić wychodzenie miejscowej gospodarki z pandemii COVID-19.

Więcej w zapisie audycji 

* * *

Audycja: "Terlikowski na froncie"

Prowadzący: Tomasz Terlikowski

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 20:06

PR24/ka


Czytaj także

"Obie strony ogłosiły zwycięstwo". Dr Agnieszka Bryc o porozumieniu Izraela i Hamasu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 20:45
- Nie łudźmy się, że to, o czym mówią strony, to próba uregulowania konfliktu czy ułożenia na nowo stosunków. To kwestia długiego marszu i może do tego dojdzie. Mamy pauzę, jest promyk nadziei a jednym ze scenariuszy jest otwarcie rozmów politycznych pomiędzy stronami - komentowała sytuację dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozejm w Strefie Gazy. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała o pomoc dla cywilów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 00:33
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała w sobotę do "pełnego przestrzegania" zawieszenia broni między Izraelem a dowodzonymi przez Hamas palestyńskimi bojownikami w Strefie Gazy. Rada podkreśliła też natychmiastową potrzebę pomocy humanitarnej dla palestyńskich cywilów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Palestyny: premier Netanjahu powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:26
Ambasador Palestyny w Warszawie chce postawienia izraelskiego premiera przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Mahmud Khalifa uważa, że to premier Benjamin Netanjahu doprowadził do najnowszej wojny w Strefie Gazy. Zakończony w piątek konflikt zbrojny kosztował życie 248 osób po stronie palestyńskiej i 13 po stronie izraelskiej.
rozwiń zwiń