Powalone drzewa i podtopienia. Nad Polską przeszły silne burze
Straż pożarna w Warszawie miała już pierwsze zgłoszenia z powodu silnych burz. Służby dostały informacje m.in. o powalonych drzewach, uszkodzonej linii tramwajowej czy porwanym przez wiatr garażu.
2021-07-08, 19:42
- Na razie nie było zgłoszeń o podtopieniach. Mamy za to dziewięć powalonych drzew, zerwany kawałek dachu na technikum na Pradze Południe, a na Mokotowie porwało blaszany garaż - powiedział dyżurny ze stołecznej straży pożarnej, pytany o sytuację w stolicy w związku z burzami, które przechodzą przez miasto.
Jedno z przewróconych drzew spadło na linię tramwajową na ul. Woronicza na Mokotowie. Straż nie prowadzi tam już działań, drzewa udało się usunąć. Jak informuje ZTM tramwaje linii 18 i 31 wracają już też do normalnego kursowania.
Powiązany Artykuł
W nocy i rano burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. RCB ostrzega
Interwencje w warmińsko-mazurskim
Podobne skutki można obserwować na północnym wschodzie kraju. Jak podał dyżurny warmińsko-mazurskich strażaków, do godz. 18 w czwartek strażacy interweniowali około 30 razy. W Wilkasach między Giżyckiem a Mrągowem zalana jest na 20 centymetrów jezdnia. Woda po obfitych deszczach stoi też na ulicy w Rucianem Nida.
Ponadto strażacy wypompowują wodę z piwnic i posesji. Są też powalone przez wiatr pojedyncze drzewa. Wiatrołomy są na bieżąco usuwane.
Czytaj również:
Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego interweniowali w czwartek, gdy na jez. Roś wywróciła się żaglówka. Z wody podjęto 4 osoby w tym troje dzieci. Jak poinformował PAP dyżurny MOPR, obecnie przez Giżycko przechodzi burza, której towarzyszy silny wiatr i ulewa. Burze przechodzą przez całą wschodnią część Warmii i Mazur.
REKLAMA
» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek strefa frontu atmosferycznego tylko nieznacznie przesunie się w kierunku wschodnim. W jego obrębie ponownie spodziewane są silne zjawiska atmosferyczne, w tym zjawiska burzowe i związane z nimi opady deszczu i gradu, a także silny wiatr.
RCB w alercie rozesłanym w czwartek po południu do mieszkańców ostrzegło przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i lokalnie gradem. Takie zjawiska mogą wystąpić w czwartek, w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano. Należy zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe są podtopienia - brzmi alert.
Powiązany Artykuł
Jak się zachować podczas gwałtownej burzy i ulewy?
Prognoza na piątek
W piątek w czasie burz, które mogą wystąpić w pasie od Śląska przez Małopolskę aż po Warmię i Pomorze, prognozowane są burze z silnymi porywami wiatru i opadami deszczu i gradu - poinformował synoptyk IMGW-PIB Szymon Ogórek. Spokojnie ma być za to na krańcach wschodnich.
REKLAMA
Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek strefa frontu atmosferycznego tylko nieznacznie przesunie się w kierunku wschodnim. W jego obrębie ponownie spodziewane są silne zjawiska atmosferyczne, w tym zjawiska burzowe i związane z nimi opady deszczu i gradu, a także silny wiatr.
Spokojnie powinno być jeszcze do południa, kiedy to zanikające burze możliwe będą na północy kraju. Również na wschodzie przed południem powinno być spokojne i bez opadów, z dużą ilością słońca. Natomiast w ciągu dnia strefa frontu atmosferycznego obejmie głównie obszar od Śląska przez Małopolskę i centrum kraju, aż po Pomorze, Warmię i Mazury.
Burzom ponownie będą towarzyszyć opady deszczu, których suma może osiągnąć nawet 60 mm. Duże będzie również natężenie opadów, zaś porywy wiatru mogą osiągnąć powyżej 100 km/h.
Silne zjawiska atmosferyczne nie powinny wystąpić na krańcach wschodnich, natomiast na zachodzie temperatura powietrza się obniży, możliwe są również przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna ponownie będzie się charakteryzowała znacznymi różnicami pomiędzy wschodem a zachodem kraju. Na wschodzie termometry mogą pokazać do 32 st. C, zaś na zachodzie będzie to wartość niższa o ok. 10 st. C.
dz
REKLAMA