Zmarł wybitny polski pisarz emigracyjny
W Paryżu zmarł Tadeusz Wyrwa, jeden z najbardziej znanych i cenionych humanistów polskich na uchodźstwie.
2010-11-24, 07:45
Tadeusz Wyrwa był pisarzem, historykiem, politologiem. Współpracował z paryską "Kulturą". Miał 84 lata. Zmarł w sobotę w Paryżu.
Jego twórczość naukowa została doceniona przez polskie instytucje emigracyjne i krajowe. Otrzymał nagrody „Kultury” (1991), Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (1993), Polskiej Fundacji Kulturalnej im. Prezydenta Edwarda Raczyńskiego w Londynie (2002) oraz Nagrodę im. Jerzego Giedroycia przyznaną przez Senat UMCS w Lublinie w 2002 r. W 2004 r. historycy polscy dedykowali Profesorowi Tadeuszowi Wyrwie księgę pamiątkową Nadzieje, złudzenia, rzeczywistość. Studia z historii Polski XX wieku.
Urodził się w 1926 r. W czasie wojny walczył na Kielecczyźnie w oddziale AK dowodzonym przez ojca - Józefa. W 1945 aresztowany i więziony w Końskich, potem w Łodzi. Uciekł z więzienia i aby uniknąć kolejnych prześladowań, opuścił Polskę.
W 1947 r. przedostał się do Niemiec Zachodnich, gdzie rozpoczął studia prawnicze. Dwa lata później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, ale tam również nie zatrzymał się na długo. Po tym jak odmówił służby w wojsku amerykańskim i dwuletnim procesie, wrócił do Europy. Osiedlił się w Hiszpanii i podjął studia politologiczne na Uniwersytecie w Madrycie. W 1958 r. obronił pracę doktorską z nauk politycznych, a dwa lata później uzyskał doktorat w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUO) w Londynie. W końcu trafił do Paryża, gdzie pracował jako robotnik, a jednocześnie pisał rozprawy naukowe. Kolejny doktorat - tym razem na Sorbonie z literatury i nauk humanistycznych - uzyskał w 1968 r. Już wtedy był związany z Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu, gdzie pracował do przejścia na emeryturę. Publikował prace naukowe w języku francuskim, ale blisko współpracował z polską prasą emigracyjną, głównie z paryską „Kulturą”.
REKLAMA
Prof. Wyrwa ma w dorobku 13 książek oraz wiele artykułów w periodykach francuskich, niemieckich i holenderskich. W publicystyce historycznej zajmował się przede wszystkim najnowszymi dziejami Polski. Opublikował m.in.: „W cieniu legendy Majora Hubala”, „Prasa konspiracyjna w imieniu Polski Walczącej 1940-1945”, „Historyk na obczyźnie a najnowsze dzieje Polski”.
mch
REKLAMA