"Pozostanę w klubie PiS". Grzegorz Piechowiak wystąpił z Porozumienia
- Złożyłem rezygnację z członkostwa w partii Porozumienie Jarosława Gowina, pozostanę w klubie PiS - poinformował poseł Grzegorz Piechowiak. Jak zaznaczył, nie dołączy do PiS ani do Partii Republikańskiej.
2021-08-12, 19:51
Piechowiak, wiceszef MRPiT, jest jednym z wiceministrów z ramienia Porozumienia Jarosława Gowina, którzy w środę złożyli rezygnacje ze stanowisk w rządzie w związku z wcześniejszą decyzją premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowaniu Gowina z funkcji wicepremiera i szefa MRPiT. W środę wieczorem Piechowiak w Sejmie głosował razem z PiS za nowelizacją tzw. ustawy medialnej.
- Złożyłem rezygnację z członkostwa w Porozumieniu - poinformował.
Powiązany Artykuł
Bochenek: można poprosić Gowina o zwrot mandatu. Gdyby nie startował z listy PiS, nie byłoby go w Sejmie
Tylko klub PiS
Zapytany, czy zamierza dołączyć do partii PiS, zaprzeczył. - Z osobami, które opuściły już Porozumienie w związku z pozostaniem w klubie PiS, zdecydowaliśmy, że będziemy się trzymali razem w grupie w ramach klubu - powiedział. Na pytanie, czy dołączy do Partii Republikańskiej, odparł: "Nie ma takiej opcji".
Obok Piechowiaka z Porozumienia wystąpili także pozostali posłowie głosujący w środę razem z PiS, czyli Marcin Ociepa (wiceszef MON), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki) i Mieczysław Baszko, który powiedział PAP, że dołączy do Partii Republikańskiej. W klubie PiS, jak wyjaśnił Piechowiak, pozostanie także Anna Dąbrowska-Banaszek, która formalnie nie należała do partii Jarosława Gowina.
REKLAMA
Poseł powiedział też, że z Porozumienia wystąpi kolejna osoba. Nie chciał jednak ujawnić, kto.
Wcześniej Mieczysław Baszko mówił, że w grupie posłów, którzy pozostaną w klubie PiS i opuszczą szeregi Porozumienia, jest także Andrzej Gut-Mostowy. W środę Gut-Mostowy podał się do dymisji z funkcji wiceministra rozwoju, pracy i technologii, a podczas głosowania nad nowelizacją tzw. ustawy medialnej jako jedyny w klubie PiS wstrzymał się od głosu.
Poza wiceszefami MRPiT Piechowiakiem i Gutem-Mostowym do dymisji z tej funkcji w resorcie podała się także Iwona Michałek. Rezygnację złożyli też Ociepa jako wiceszef MON i Murdzek jako wiceszef MEiN. Premier w czwartek przyjął dymisję Michałek, a - jak dowiedziała się PAP - decyzje w sprawie przyjęcia pozostałych czterech nie zostały jeszcze podjęte.
- Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę, a posłowie ugrupowania klub PiS. Jest decyzja zarządu partii Gowina
- Gowin: będę współuczestniczył w tworzeniu nowego obozu centroprawicy
Piechowiak, pytany, czy podtrzymuje swoją rezygnację jako wiceminister RPiT, odparł: "Oczywiście, że tak". - Moje stanowisko w rządzie było wynikiem negocjacji między Porozumieniem a PiS. Ponieważ Porozumienie zdecydowało się opuścić Zjednoczoną Prawicę, ze względu na taką higienę polityczną uważam, że dymisja jest konieczna. Jaką decyzję podejmie pan premier - to on tylko wie - zaznaczył.
Po zdymisjonowaniu lidera Porozumienia przez premiera, czego powodem - jak mówił rzecznik rządu - było to, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie, oraz podejmowali "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej, zarząd partii podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.
Po opuszczeniu koalicji rządzącej partia Jarosława Gowina utworzyła koło parlamentarne, w którym znaleźli się: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.
dz
REKLAMA
REKLAMA