more_horiz
Wiadomości

Waszyngton ponownie ostrzega Chiny w kwestii Tajwanu. Apeluje o dialog

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 04:19
Stany Zjednoczone wystosowały w sobotę kolejne ostrzeżenie pod adresem Pekinu dotyczące kwestii Tajwanu. Przekazał je szefowi chińskiej dyplomacji Wang Yi amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Nastąpiło to na krótko przez wirtualnym szczytem przywódców obu państw przewidzianym na poniedziałek.
Biały Dom
Biały DomFoto: Andrea Izzotti/ Shutterstock

Jak poinformował Departament Stanu USA, Blinken w rozmowie telefonicznej z Wang Yi "wyraził zaniepokojenie w związku z trwającą presją militarną, dyplomatyczną i ekonomiczną wywieraną przez ChRL na Tajwan".

Czytaj także:
Chiny free 1200
Widmo wojny na Tajwanie? Michał Bogusz (OSW): wyczerpuje się model rozwoju Chin, sytuacja może wymknąć się spod kontroli

Szef amerykańskiej dyplomacji wezwał Pekin do "zaangażowania się w znaczący dialog" w celu rozwiązania spornych problemów z Tajpej "pokojowo i w sposób zgodny z interesami i życzeniami mieszkańców Tajwanu".

Czytaj także:

Szczyt Biden - Xi

Czytaj także:
chiny partia komunistyczna free 1200
Tak działa wywiad Chin. Kradzież technologii, danych polskich VIP-ów, blokowanie tematów mediom to czubek góry lodowej

Prezydent Joe Biden ma w poniedziałek wieczorem czasu waszyngtońskiego (wtorek nad ranem w Pekinie) odbyć wideokonferencję z przywódcą chińskim Xi Jinpingiem. Rozmowa Blinkena z Wangiem miała przygotować ten wirtualny szczyt.

Szczyt Biden - Xi następuje w okresie nagromadzenia się spraw spornych pomiędzy USA i Chinami. Pekin prezentuje twarde stanowisko zarówno w kwestiach wymiany handlowej jak i Tajwanu, czy praw człowieka.

W ciągu ostatnich miesięcy Chiny nasilają swoją aktywność militarną w bezpośrednim sąsiedztwie Tajwanu, a USA podkreślają swoje zaangażowanie na rzecz pomocy obronnej dla Tajwanu i wzmocnienia jego potencjału militarnego.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem