more_horiz
Wiadomości

Polska będzie zmuszona do zamknięcia towarowego przejścia kolejowego? Jest list do białoruskiego generała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:02
Komendant Straży Granicznej Tomasz Praga na polecenie ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego wystosował pismo do szefa białoruskiej straży granicznej z żądaniem usunięcia migrantów z rejonu przejścia granicznego w Kuźnicy do końca tygodnia.
Migranci w pobliżu Kuźnicy, gdzie atakowano polskie służby, użyli kamieni i granatów hukowych .
Migranci w pobliżu Kuźnicy, gdzie atakowano polskie służby, użyli kamieni i granatów hukowych .Foto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

O piśmie poinformował na twitterze wiceszef resortu spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Komendant Straży Granicznej zawiadamia swego białoruskiego odpowiednika, że jeśli migranci nie zostaną usunięci, Polska będzie zmuszona do zamknięcia towarowego przejścia kolejowego.

Wydarzenia w Kuźnicy

Generał Tomasz Praga podkreśla w piśmie, że strona polska z niepokojem obserwuje wydarzenia w pobliżu przejścia w Kuźnicy.

"Polscy funkcjonariusze zostali tam wielokrotnie zaatakowani przy użyciu kamieni i granatów bukowych. Ranni zostali policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierz Wojska Polskiego. Odbywało się to przy całkowitej bierności służb białoruskich" - czytamy w dokumencie.

Komendant Straży Granicznej stanowczo domaga się jak najpilniejszego ustabilizowania sytuacji związanej z pobytem nielegalnych migrantów w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy. 

"Wrogo nastawieni"

"Oczekuję, że sytuacja ta ustabilizuje się najpóźniej do niedzieli 21 listopada br. Jeśli nie zaobserwujemy poprawy bezpieczeństwa na tym obszarze, Polska będzie zmuszona do wstrzymania towarowego ruchu kolejowego przez przejście graniczne w Kuźnicy. Przebywanie tam licznych grup migrantów, wrogo nastawionych do polskich służb, stwarza ryzyko wystąpienia na tym obszarze wielu nieoczekiwanych i niebezpiecznych sytuacji, w tym katastrofy kolejowej" - pisze generał Tomasz Praga w liście do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.

jan błachowicz 1200.jpg
Jan Błachowicz murem za polskimi żołnierzami. "Jesteśmy z wami. Dacie radę jak zawsze"

pg

Zobacz także

Zobacz także