more_horiz
Wiadomości

Rząd dopłaci do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czeka na podpis prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:40
Marlena Maląg podkreśla, że już wkrótce rząd dopłaci do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Przypomina, iż ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym czeka już tylko na podpis prezydenta. 
Rząd dopłaci do opieki nad najmłodszymi dziećmi
Rząd dopłaci do opieki nad najmłodszymi dziećmiFoto: pixabay

Ustawa przewiduje 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia - niezależnie od dochodów. Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców.

Rodzice sami zdecydują też, na co wydać pieniądze - np. żłobek, nianię lub samodzielną opiekę nad dzieckiem - zaznacza szefowa resortu rodziny. Wyjaśnia, że rozwiązanie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Za obsługę procesu przyjmowania wniosków, a także przyznawania i wypłaty świadczenia odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. To np. pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

400 złotych miesięcznie na dziecko w żłobku

Dofinansowanie będzie wynosić do 400 złotych miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Zwiększone zostaną także nakłady na program "Maluch+", czyli program wspierający rozwój sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całej Polsce.

Posłuchaj
00:27 11411071_1.mp3 Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy (IAR)

Dzisiaj budżet programu to 450 milionów złotych rocznie, po zmianach będzie to 1,5 miliarda złotych rocznie.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem