X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Konieczne jest dostrzeżenie dramatu chrześcijan Ziemi Świętej". Anglikańscy biskupi na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 09:27
- Chrześcijanie w całej Ziemi Świętej stali się celem częstych i długotrwałych ataków ze strony skrajnych grup radykalnych - przypominają arcybiskup Canterbury Justin Welby oraz Hosam Naoum, arcybiskup anglikański w Jerozolimie. W opublikowanym w prasie tekście na Boże Narodzenie opisali "niezliczone incydenty" fizycznych i słownych napaści na duchownych oraz regularnych aktów dewastacji chrześcijańskich kościołów.
Chrześcijanie są mniejszością w Ziemi Świętej, która często jest atakowana.
Chrześcijanie są mniejszością w Ziemi Świętej, która często jest atakowana.Foto: Pixabay.com

- W te święta nie romantyzujmy Ziemi Świętej. Chrześcijanie są w niej nieprzerwanie obecni od 2 tys. lat. Dziś muszą stawiać czoła próbom wyparcia ich przez skrajne, radykalne grupy – napisali anglikańscy duchowni w "Sunday Times".

Abp Wleby i abp Naoum ostrzegają również przed "uzgodnionymi działaniami" mającymi na celu wypędzenie chrześcijan z Ziemi Świętej.

Zastraszanie i ataki

- Usłyszmy krzyk palestyńskich chrześcijan, którzy stoją w obliczu historycznej tragedii rozgrywającej się obecnie. Boże Narodzenie to czas, kiedy myślimy o ziemi Biblii. Słuchamy czytań i śpiewamy kolędy, w których wymienia się Jerozolimę, Nazaret i Betlejem. Są to miejsca znane miliardom chrześcijan. Nie powinniśmy jednak ich romantyzować, zwłaszcza w święta w tym roku - apelują, wyjaśniając, że chrześcijanie są zastraszani podczas sprawowania kultu i codziennego życia.

Anglikańscy biskupi przywołują nie tylko konkretne ataki, jak wielokrotnie powtarzane dewastacje, czy podpalenia kościołów i miejsc świętych dla chrześcijan, ale także  bolesne statystyki. Przypomnieli, że w 2019 r. chrześcijanie stanowili mniej niż 2 proc. populacji Ziemi Świętej.

Apel do rządów, władz i zwykłych ludzi

Wskazują, że gdy rozmawia się dziś z chrześcijanami w Jerozolimie, często można usłyszeć słowa, że "za piętnaście lat nie będzie tu już nikogo z nas!".

- Zachęcamy rządy i władze w tym regionie do słuchania przywódców kościelnych: aby zaangażowały się w praktyczne rozmowy, które doprowadzą do tego, że żywotna kultura i dziedzictwo chrześcijańskie będą strzeżone i podtrzymywane. Teraz jest czas na działanie! - czytamy w oświadczeniu biskupów.

Duchowni proszą także, aby w czasie Bożego Narodzenia "być prawdziwym" i usłyszeć głos Kościoła Ziemi Świętej, dziękując za dar chrześcijan. - Boże Narodzenie mówi nam o Bogu przychodzącym do naszego świata pośród zwykłych ludzkich zmagań. Na pierwszy plan wysuwa się rodzina uchodźców, na tle jest ludobójstwo niemowląt. Nie ma tu zbyt wiele o kołysankach i przytulaniu zwierząt w stajence - podkreślili.

Czytaj także:

pg,kai

Czytaj także

Papież Franciszek ostrzega: zamykanie się może prowadzić do przemocy i dyktatury

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 15:59
Ojciec Święty przestrzegł przed pokusą zamykania się w małych grupach. Mówił, że taka postawa może prowadzić do przemocy i dyktatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Jerozolimie: jedna osoba zginęła, są ranni. To drugi atak w ciągu kilku dni

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 11:23
Palestyński zamachowiec zaatakował na ulicach Starego Miasta w Jerozolimie. Ranił trzy osoby, jedna zginęła. Sprawca został zastrzelony przez izraelską policję.
rozwiń zwiń