Rumunia: sąd potwierdził wyższość konstytucji nad prawem UE
Sprawa dotyczy sporu o kompetencje rumuńskich sędziów. W ubiegły wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie rumuńskiego Trybunału Konstytucyjnego. W swojej decyzji TSUE orzekł, że UE to państwo federalne. Na decyzję Rumunii nie trzeba było długo czekać.
2021-12-28, 09:45
Informacje o orzeczeniu TSUE z 21 grudnia podał na Twitterze Sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz. Chodzi o spór w sprawie reformy sądownictwa w Rumunii. W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał rumuńskim sędziom pomijanie konstytucji przy rozpatrywaniu spraw dyscyplinarnych tamtejszych sędziów.
Odnosząc się do najnowszego orzeczenia Sąd Konstytucyjny Rumunii wskazał, że decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie może być stosowana bez zmiany konstytucji. Potwierdzono tym samym prymat konstytucji nad prawem unijnym i orzeczeniami TSUE.
"Prawo unijne nie stoi na przeszkodzie temu, by orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były wiążące dla sadów powszechnych, pod warunkiem zagwarantowania w szczególności niezależności Trybunału Konstytucyjnego od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Z drugiej strony prawo UE wyklucza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów krajowych z powodu nieprzestrzegania takich decyzji" – czytamy w opublikowanym fragmencie orzeczenia TSUE.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Na naszych oczach buduje się państwo federalne". Lisicki o ostatnich decyzjach KE i TSUE
- KE wszczęła procedurę naruszeniową przeciw Polsce. Szydło: to atak na polską konstytucję
pg,TVPInfo
REKLAMA