more_horiz
Wiadomości

Niepożądane odczyny poszczepienne. Ministerstwo Zdrowia przedłuża sposób ich zgłaszania

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 13:46
Resort w środę skierował do ogłoszenia rozporządzenie w sprawie przedłużenia do końca 2022 r. możliwości dotychczasowego sposobu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tong_stocker/shutterstock.com

MZ wyjaśnia, że konieczne jest przedłużenie o kolejne 12 miesięcy przepisu, zgodnie z którym dopuszczono - warunkowo - możliwość stosowania dotychczasowego sposobu zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz korygowania zgłoszenia. Od 1 stycznia 2023 r. będzie możliwość zgłoszenia NOP tylko dwoma kanałami.

Dostępne formy

Zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego lekarz lub felczer mógł przesyłać listem poleconym w dwóch kopertach (z których koperta wewnętrzna opatrzona jest wyraźnym adresem zwrotnym nadawcy i nadrukiem "DOKUMENTACJA MEDYCZNA"), przesyłać za pomocą poczty elektronicznej (jeżeli pozwalają na to techniczne możliwości nadawcy i odbiorcy, w formie przesyłek kodowanych) lub przekazać w zamkniętej kopercie bezpośrednio osobie upoważnionej do ich odbioru za pokwitowaniem.

Ponadto, w przypadku stwierdzenia oczywistej omyłki w wypełnieniu formularza zgłoszenia właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny mógł dokonać korekty formularza zgłoszenia m.in. po uzyskaniu informacji telefonicznie. Warunkiem było to, że lekarz lub felczer nie miał możliwości zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego w postaci elektronicznej.

Przygotowywanie systemowego rozwiązania

W obecnym brzmieniu, przed zmianą, przywołany przepis ograniczał możliwość stosowania tego rozwiązania do 31 grudnia 2021 r. Resort podnosi, że przesunięcie terminu do 31 grudnia 2022 r. jest spowodowane kontynuacją przygotowania systemowego rozwiązania pozwalającego na przekazywanie elektronicznie zgłoszonych informacji również z systemów gabinetowych dla wszystkich wykonanych szczepień oraz zgłoszonych NOP.

Na tej podstawie System e-zdrowie (P1) ma zapewnić możliwość przyjmowania informacji o NOP do systemów gabinetowych. MZ poinformowało w ocenie skutków regulacji, że zmiana zapewni od 1 stycznia 2023 r. możliwość zgłoszenia NOP dwoma kanałami: we własnym systemie, który jest zintegrowany z P1 oraz w aplikacji gabinet.gov.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem