25. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To święto zakonnic i zakonników

Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, to zgodnie z decyzją Jana Pawła Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kościół katolicki obchodzi go już po raz 25. Zakonnicy i zakonnice, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.

2022-02-02, 08:05

25. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To święto zakonnic i zakonników
zdj. ilustracyjne. Foto: PIGAMA / Shutterstock.com

Jezuita, ojciec Mieczysław Sołowiej mówi Polskiemu Radiu, że to dzień wdzięczności Bogu za osoby konsekrowane. - Aby Bogu dziękować za tych, którzy całkowicie i do końca chcą służyć Bogu sercem niepodzielonym - podkreśla ojciec Sołowiej. Jak zaznacza dziś coraz rzadziej obserwujemy chęć poświęcenia, ofiarowania, bezinteresownego dawania siebie innym i w ten sposób uwielbiania Boga.

Jak dodaje ojciec Mieczysław Sołowiej konsekrowani ożywiają serce Kościoła, zachęcają do wiary w Boga żywego, w świecie, w drugim człowieku. W ten sposób przeciwdziałają oschłości i zagubieniu moralnemu.


Posłuchaj

Ojciec Mieczysław Sołowiej SJ: to dzień wdzięczności Bogu za osoby konsekrowane (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

REKLAMA

30 tysięcy osób konsekrowanych

W Polsce żyje około 30 tysięcy osób konsekrowanych. Męskie zgromadzenia zakonne liczą 11 tysięcy zakonników. 16 tysięcy sióstr posługuje w żeńskich zgromadzeniach czynnych, natomiast w klasztorach kontemplacyjnych żyje około 1250 mniszek.

Dziś w kościołach w Polsce odbywa się zbiórka na potrzeby zakonów klauzurowych.
Święto Ofiarowania Pańskiego w Polsce nosi popularną nazwę - Matki Bożej Gromnicznej - od odbywających się tego dnia procesji z gromnicami. W kościołach odbywa się obrzęd święcenia świec, które mają chronić domostwa od nieszczęść.

Święto to kończy również czas śpiewania kolęd i wystawiania choinek.

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej