Komisje zaproponowały poprawki do noweli o PPE. Jutro zajmie się nią Sejm

Sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny rekomendują uchwalenie wraz z poprawkami projektu nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych. Przepisy przygotowane przez rząd mają m.in. ułatwić pracodawcom prowadzenie PPE. Jutro zajmie się nimi Sejm. 

2022-02-22, 20:49

Komisje zaproponowały poprawki do noweli o PPE. Jutro zajmie się nią Sejm
Sejm zajmie się poprawkami do noweli o PPE. Foto: Maciej Matlak/Shutterstock

- Głównie chodzi o to, aby ułatwić pracodawcom prowadzenie pracowniczych programów emerytalnych, poprzez zniesienie najbardziej uciążliwych obowiązków administracyjnych obciążających pracodawców - mówił podczas I czytania projektu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak wyjaśnił, jedna ze zmian zakłada, że realizacja obowiązków administracyjnych będzie spoczywać na instytucjach finansowych, obsługujących pracownicze programy emerytalne. Stwierdził, że posiadają one niezbędną do tego infrastrukturę techniczną i zasoby osobowe.

Dodatkowa składka na PPE także z innych źródeł

Projekt ułatwia także pracodawcom, którzy prowadzą PPE, czasowe zawieszenie bądź ograniczenie wydatkowania środków na pracownicze programy emerytalne w związku z trudną sytuacją finansową. Uregulowano, że maksymalny termin jednostronnego ograniczenia składki podstawowej przez pracodawcę nie może przekroczyć 6 miesięcy. Po okresie jej zawieszenia bądź ograniczenia pracodawca nie będzie musiał wpłacać kwoty składki, która nie została odprowadzona w związku z ograniczeniem albo zawieszeniem składki podstawowej. 

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak free 1200.jpg
Ustawa o obronie ojczyzny. Szef MON: to fundament rozwoju polskich sił zbrojnych

Projekt wprowadza też, korzystne zdaniem rządu zmiany dotyczące warunków uczestnictwa w programie. Chodzi m.in. o zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej, jak również dopuszczenie jej finansowania z innych źródeł niż wynagrodzenie uczestnika PPE. Rządowe przepisy zakładają także nowe rozwiązania dotyczące indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.  

Ponad 17 mld zł w PPE

- Mają one głównie na celu ułatwienie zawarcia umowy poprzez umożliwienie ich zawarcia w postaci elektronicznej, jak i również inne zmiany o charakterze porządkującym - tłumaczy wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Ponadto projekt dostosowuje przepisy, które regulują limit wpłat na IKZE dokonywanych przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda free tt-1200.jpg
"Armia rosyjska może nie wycofać się z Białorusi". Prezydent o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Rząd chce, aby główne zmiany zawarte w projekcie weszły w życie od 1 kwietnia tego roku. Stanisław Szwed ocenił, że termin ten jest możliwy, pod warunkiem, że Sejm uchwali ustawę na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu. II czytanie projektu zostało uwzględnione w jego harmonogramie. 

Pracownicze programy emerytalne stanowią grupową formę gromadzenia oszczędności emerytalnych organizowaną pod patronatem pracodawców.​ Jak wynika z danych KNF na koniec 2020 roku PPE prowadziło 2370 pracodawców, którymi zarządzało 30 instytucji finansowych. Uczestniczyło w nich ponad 630 tysięcy osób, które zgromadziły około 17 mld złotych.

MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej