Znamy pełną listę kandydatów do KRS. Ast: w czwartek opinia sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje w czwartek kandydatów na sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. - Dwanaścioro to dotychczasowi członkowie KRS, a troje to nowe kandydatury - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący komisji Marek Ast z PiS. 

2022-03-15, 13:00

Znamy pełną listę kandydatów do KRS. Ast: w czwartek opinia sejmowej komisji
KRS liczy 25 członków, w tym 4 powoływanych przez Sejm i 2 powoływanych przez Senat.Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

7 marca skończyła się kadencja obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. W związku z tym Sejm musi powołać jej nowy skład. Od grudnia można było zgłaszać kandydatury sędziów-członków KRS. Wpłynęło ich 19. Kandydatów na sędziów-członków KRS mogą zgłaszać: grupa 25 sędziów lub 2 tys. obywateli. 

Tylko PiS, opozycja blokuje  

- Spośród zgłoszonych kandydatów Klub Prawa i Sprawiedliwości oraz Prezydium Sejmu wybrały 15 osób. Pozostałe kluby nie zdecydowały się na zgłoszenie kandydatur - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast. - Dwanaścioro to dotychczasowi członkowie KRS, a troje to nowe kandydatury - dodaje. 

Wśród zgłoszonych sędziów, którzy obecnie zasiadają w KRS, są: Katarzyna Chmura, Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Ewa Łąpińska, Zbigniew Łupina, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł Styrna. Trójkę nowych kandydatów tworzą byli wiceministrowie sprawiedliwości: Anna Dalkowska i Łukasz Piebiak oraz sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Stanisław Zdun.

Wyboru sędziów członków KRS dokonuje Sejm większością 3/5 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Klub PiS z wspierającymi go posłami Ajchlerem i Mejzą oraz kołem Kukiz'15 ma 233 szable. Oznacza to, że do wyboru nowego składu KRS potrzebuje jeszcze 43 głosów. Czy w związku z tym PiS przegra te głosowanie?

REKLAMA

Zobacz także:

Wybór sędziów do KRS zagrożony?

- Aby wybór był skuteczny, konieczna jest co najmniej połowa spośród wszystkich posłów, czyli w głosowaniu musi uczestniczyć co najmniej 230 posłów, i taką większość posiadamy - mówi poseł Ast, który liczy na to, że opozycja nie weźmie udziału w tym głosowaniu, w związku z tym do wyboru KRS wystarczą głosy posłów PiS i niezrzeszonych. - Pozostałe kluby zapowiedziały, że nie wezmą udziału w procedurze wyboru. Rozumiem, że ta deklaracja dotyczy także głosowania, a jeśli tak, to będziemy mieli 3/5 - tłumaczy rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. A co w sytuacji, jeśli się nie uda?

Powiązany Artykuł

Marek Ast 1200.jpg
"Chcemy zażegnać spór z KE i wyjść z impasu". Marek Ast o projektach dot. wymiaru sprawiedliwości

- Ustawa zawiera bezpiecznik. Gdyby nie udało się wybrać nowych sędziów-członków KRS, to dotychczasowi pełniliby swoje obowiązki do czasu wyboru nowych. Oznacza to, że procedura głosowań byłaby powtarzana do skutku - stwierdza Ast. Posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na którym zostaną zaopiniowani kandydaci do KRS, odbędzie się w czwartek 17 marca o godz. 18. Potem nad sprawozdaniem komisji będzie pracować Sejm. Jeszcze nie ustalono, na którym posiedzeniu izba zajmie się wyborem członków-sędziów KRS.

KRS składa się z 25 osób: I prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawiciela prezydenta, 15 członków wybranych spośród sędziów: SN, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, 4 członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz 2 członków wybranych przez Senat spośród senatorów.

REKLAMA

Do zadań KRS należy m.in.: rozpatrywanie kandydatur na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych, sądów powszechnych i sądów wojskowych oraz asesorów sądowych; opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa i sędziów.

Zobacz także: szef KPRM Michał Dworczyk w "Sygnałach dnia"

MF, PolskieRadio24.pl/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej