more_horiz
Wiadomości

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Michał Osowski: cieszymy się z każdego wolontariusza

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 19:35
- Dobrze, że pojawia się silny reprezentant, który będzie mógł wypowiadać się w imieniu wszystkich organów państwowych, które działają na rzecz uchodźców. W taki sposób rozumiemy jego rolę -  mówił w Polskim Radiu 24 Michał Osowski (Pozarządowe Centrum Pomocy Ukrainie), komentując powołanie Pawła Szefernakera na pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.
Uchodźcy z Ukrainy przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce  01.04.2022.
Uchodźcy z Ukrainy przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce 01.04.2022.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki w piątek powołał Pawła Szefernakera na pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Szefernaker na pierwszej konferencji w tej roli ocenił, że powołanie pełnomocnika w ramach MSWiA pozwoli płynnie kontynuować dotychczasowe działania i podejmować kolejne inicjatywy. - Skala wyzwań związanych z pomocą uchodźcom dopiero się zaczyna; ważna jest współpraca wielu środowisk, rządu i samorządu, organizacji pozarządowych i ludzi dobrej woli - podkreślił w sobotę pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"Instrukcja obsługi Polski dla uchodźców"

Michał Osowski relacjonował w PR24 aktywność Pozarządowego Centrum Pomocy Ukrainie. - Cieszymy się z każdego wolontariusza, niezależnie od tego, czy działa w naszej organizacji, czy w innych, które są z nami zaprzyjaźnionych zaprzyjaźnione. Każdy kolejny wolontariuszy to dobra wiadomość, szczególnie jeżeli może mieć tak duży wpływ na to, jak wygląda pomoc w Polsce. To wsparcie odbywa się często z potrzeby serca - zaznaczył.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Organizacja pozarządowa może skoordynować noclegi czy transport, staramy się zbierać te huby informacji, tak by w jednym miejscu można było dowiedzieć się o pozarządowych formach pomocy, ale podkreślam, że strona rządowa jest dla nas pierwszym i głównym źródłem informacji. Mówimy o sobie, że jesteśmy "instrukcją obsługi Polski dla uchodźców". Wspierają nas także firmy prywatne, ale (...) mieszkanie czy transport, który koordynujemy jako NGO, pochodzi właśnie od obywateli. Naród i gorące serca to najważniejsze źródło pomocy w tym momencie - podkreślił Michał Osowski.

Posłuchaj

25:41 PR24 2022_04_02-18-33-39.mp3 Michał Osowski: o pomocy uchodźcom (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Od początku wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego, do Polski wjechało z tego kraju 2,437 mln osób – poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna. W piątek funkcjonariusze odprawili 21,1 tys. podróżnych, to spadek o 8,3 proc. w porównaniu z liczbą odprawionych w czwartek. Z danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego br. z Polski do Ukrainy wyjechało 421 tys. osób.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Michał Osowski

Data emisji: 02.04.2022

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem